Role komerčního pojištění při řešení důsledků jaderných rizik

Název práce: Role komerčního pojištění při řešení důsledků jaderných rizik
Autor(ka) práce: Zindulka, Martin
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Hoffman, Andrej
Tato práce se zabývá řešením jaderných rizik pomocí komerčního pojištění. První část práce se zaměřuje na legislativní rámec jaderné odpovědnosti vycházející z mezinárodních úmluv. Představena je činnost Mezinárodní agentury pro atomovou energii a českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Následující kapitola práce se zabývá možnostmi pojištění jaderných rizik pomocí jaderných poolů, kdy jsou zároveň podrobněji rozebrány český a americký jaderný pojišťovací pool. Závěrečná část práce se soustředí na havárie jaderné elektrárny Three Mile Island a elektrárny Fukušima. Obě události jsou vysvětleny v širších souvislostech, včetně řešení a financování následků ze zdrojů komerčních pojištění tak i ze strany ostatních subjektů.
Klíčová slova: Fukušima; Three Mile Island; IAEA; jaderná energetika; poolové pojištění
Název práce: Role of commercial insurance in solving consequences of nuclear risks
Autor(ka) práce: Zindulka, Martin
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Hoffman, Andrej
This thesis aims on solving consequences of nuclear accidents in nucler power plants through commercial insurance. First part of this work introduces internationl liability framework for nuclear accidents, which contains international nuclear threaties and work of International Atomic Energy Agency, altogether with work of czech Agency for nuclear security. Next chapters describe nuclear insurance pools, with special focus on american pool American Nuclear Insurers and Czech nuclear insurance pool. Final part of this thesis goes through two big nuclear accidents in Three Mile Island power plant and in Fukushima power plant. Both accidents are described in wide perspective, including solving and financing of consequences from nuclear insurance and from other financial sources available at the time of disaster.
Klíčová slova: Fukushima; IAEA; nuclear industry; Three Mile Island; pool insurance

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví