Analýza a komparace vývoje nezaměstnanosti v ČR a SR v letech 1994 až 2015

Název práce: Analýza a komparace vývoje nezaměstnanosti v ČR a SR v letech 1994 až 2015
Autor(ka) práce: Zákoucký, Jiří
Vedoucí práce: Zeman, Martin
Oponenti práce: Tománková, Martina
Tato bakalářská práce se věnuje analýze nezaměstnanosti v České a Slovenské republice mezi lety 1994 až 2015. Cílem práce je analyzovat a komparovat vývoj nezaměstnanosti mezi danými zeměmi a dále se v komparaci blíže zaměřit na nezaměstnanost vybraných rizikových skupin nezaměstnaných. Teoretická část práce se soustředí na vymezení základních přístupů, zabývajících se danou problematikou. Dále se zabývá popisem základních pojmů z oblasti nezaměstnanosti a vytyčuje nejen základní faktory ovlivňující nezaměstnanost, ale také důsledky nezaměstnanosti. V praktické části je nejprve analyzována nezaměstnanost v období let 1994 až 2015 v jednotlivých zemích. Následně jsou země vzájemně komparovány, a to nejen z hlediska obecné míry nezaměstnanosti, která je v České republice nižší než ve Slovenské republice, ale také z hlediska vybraných rizikových skupin nezaměstnaných, které v obou zemích vykazují odlišné hodnoty. Závěrem jsou diskutována hospodářsko-politická opatření pro řešení nezaměstnanosti.
Klíčová slova: Slovenská republika; Česká republika; rizikové skupiny nezaměstnaných; nezaměstnanost
Název práce: Analysis and comparison of unemployment in the Czech republic and Slovakia from 1994 to 2015
Autor(ka) práce: Zákoucký, Jiří
Vedoucí práce: Zeman, Martin
Oponenti práce: Tománková, Martina
This Bachelors thesis is devoted to the analysis of unemployment in the Czech Republic and Slovakia between years 1994 and 2015. The aim of the thesis is to analyze and compare the development of unemployment between the countries, and furthermore to focus comparison onto unemployment of selected risk groups. The theoretical part focuses on defining basic approaches dealing with the issue. Moreover, it describes the basic concepts of unemployment and sets out not only the fundamental factors affecting unemployment, but also the consequences of unemployment. In the practical part is first analyzed unemployment in the period 1994-2015 in individual countries. Consequently, it delivers comparison of each country, not only in terms of general unemployment rate, which is lower in Czech Republic than in Slovakia, but also in terms of selected risk groups of unemployed people, which shows different values in both countries. Finally, is provided a discussion of economic and political measures to tackle unemployment.
Klíčová slova: Slovakia; risk groups of unemployed people; unemployment; Czech republic

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky