Název práce: Vývoj sociálního pojištění a souvisejících státních institucí v ČR mezi lety 2004 a 2014
Autor(ka) práce: Táflová, Kateřina
Vedoucí práce: Bartůsková, Lucia
Oponenti práce: Matula, Miloš
Cílem této diplomové práce je zanalyzovat vývoj právních předpisů a organizačních struktur veřejné správy souvisejících se sociálním pojištěním mezi lety 2004 a 2014. První část uvádí do problematiky. Ve druhé části jsou sepsány nejzásadnější body ve vývoji sociálního pojištění a dále se práce zaměřuje na nemocenské pojištění, důchodové pojištění a jejich zaštiťující organizaci, Českou správu sociálního zabezpečení. Zásadní změny jsou upraveny v přehledových tabulkách. Okrajově jsou analyzovány také změny sociálních dávek pasivní politiky zaměstnanosti a vývoje Úřadu práce ČR. To je také upraveno v přehledových tabulkách. Zkoumán je i vliv legislativních změn na objem vyplácených dávek, případně administrativní zátěž pracovníků zmíněných organizací nebo jejich celkové provozní náklady. Tato makroekonomická data jsou graficky zpracována ve druhé části práce. Zásadní je výčet změn, které měly skutečný vliv na ekonomiku země.
Klíčová slova: organizační struktura veřejné správy; politika zaměstnanosti; důchodové pojištění; Sociální pojištění; nemocenské pojištění
Název práce: Evolution of the social insurance and relevant national institutions in the Czech Republic between years 2004 and 2014
Autor(ka) práce: Táflová, Kateřina
Vedoucí práce: Bartůsková, Lucia
Oponenti práce: Matula, Miloš
The main aim of this thessis is to analyze the evolution of legal rules and structures of organization of public administration connected with social insurance between years 2004 - 2014. The first part of the thessis provides the intro of problem. The second part sumarises main crosspoints within the evolution of social insurance and sickness and pension insurance and its covering organization - Českou správu sociálního zabezpečení. The crucial changes are written down in surveillance tables. There are also mentioned changes in social benefits of passive policy of employment and evolution of Employment Department. These are also specified in surveilance tables. There are also analized: impact of legislative changes on amount of social benefits, administrative burden of byrocratic workers and total operating expenditures. These makroekonomics data are graphicaly pictured in the second part of the tessis. Crucial is the enumeration of changes that had real impact on the national economic.
Klíčová slova: policy of employment; sickness insurance; pension insurance; Social insurance; organization structure of public administration

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta