Systémy výběru silničních daní a poplatků ve vybraných zemích

Název práce: Systémy výběru silničních daní a poplatků ve vybraných zemích
Autor(ka) práce: Šoufková, Lucie
Vedoucí práce: Vítek, Leoš
Oponenti práce: Pavel, Jan
Tato diplomová práce se zabývá systémy výběru silniční daně a poplatků v České republice a ve vybraných zemích Evropské unie. Práce se nejprve věnuje obecně ekonomii dopravy, ve druhé kapitole jsou popsány současné systémy výběru silničních daní a poplatků, podstatná část kapitoly se věnuje silničním daním a poplatkům v České republice. Třetí kapitola obsahuje popisné statistiky daní a poplatků. V poslední části práce je statistická analýza faktorů ovlivňujících výběr silničních poplatků v ČR a ve vybraných zemích Evropské unie. Cílem této diplomové práce je posoudit vliv vybraných faktorů na výši a vývoj výnosů ze silničních daní a poplatků.
Klíčová slova: silniční daň; doprava; silniční poplatky
Název práce: Road taxes and charges collection systems in selected countries
Autor(ka) práce: Šoufková, Lucie
Vedoucí práce: Vítek, Leoš
Oponenti práce: Pavel, Jan
The thesis deals with road taxes and charges collection systems in the Czech Republic and in selected European Union countries. At first the thesis generally describes economics of transport, the second chapter describes the current road taxes and charges collection systems, a substantial part of the chapter focuses on road taxes and charges in the Czech Republic. The third chapter contains descriptive statistics of taxes and fees. The last part of the thesis contains a statistical analysis of the factors influencing an amount of road charges in the Czech Republic and in selected European Union countries. The aim of this thesis is to assess the impact of different factors to the level and evolution of revenues from road taxes and charges.
Klíčová slova: transport; road charges; road tax

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví