Analýza výkonnosti HZS ČR pomocí DEA modelů

Autor(ka) práce: Milnerová, Karolína
Vedoucí práce: Jablonský, Josef
Oponenti práce: Dlouhý, Martin
Tato diplomová práce se zabývá tzv. DEA modely (Analýza obalu dat), což jsou modely pro měření vzájemné efektivnosti rozhodovacích jednotek (tzv. DMUs). První část se zaměřuje na základní DEA modely (CCR model, BCC model) a je rozšířena o nový CH-CCR model, který uvažuje, že proměnné (vstupy nebo výstupy) jsou často silně korelované. V druhé části je zahrnut popis tzv. síťových modelů, který je následně aplikován na data HZS ČR (Hasičského záchranného sboru České republiky). Pomocí těchto modelů je tedy řešena efektivnost HZS ČR napříč kraji.
Klíčová slova: HZS ČR; Efektivnost; DEA model; Analýza obalu dat; Síťový model
Název práce: Analysis of Fire Rescue Service of the Czech Republic effectiveness with DEA models
Autor(ka) práce: Milnerová, Karolína
Vedoucí práce: Jablonský, Josef
Oponenti práce: Dlouhý, Martin
This thesis deals with DEA models (Data envelopment analysis), which are models for measuring the efficiency of peer decision making units (DMUs). First part focus on basic DEA models (CCR model, BCC model) and this part is extended by new CH-CCR model, which considering that the variables (inputs or outputs) are usually strongly correlated. In second part is included description of network-based models, which are afterwards applicated on data of FRS CR (Fire Rescue Service of the Czech Republic). Using this models is solved efficiency of FRS CR through the regions.
Klíčová slova: FRS CR; Efficiency; DEA model; Data enveloped analysis; network-based model

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonometrie a operační výzkum
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie