Analýza úrovně znaleckých posudků pro výnosové ocenění podniku

Název práce: Analýza úrovně znaleckých posudků pro výnosové ocenění podniku
Autor(ka) práce: Havlíková, Zuzana
Vedoucí práce: Mařík, Miloš
Oponenti práce: Kvíz, Martin
Cílem této práce je ohodnotit kvalitu znaleckých posudků na výnosové ocenění podniku vytvořených českými znalci. Témata báze hodnoty, kvality finančního plánu a diskontní faktor jsou zkoumána na vzorku 110 posudků převážně z roku 2015. Důraz je kladen na metody a přístupy používané českými znalci a znaleckými ústavy a jejich porovnání s best practice v oboru oceňování podniku. Úsudek o úrovni znaleckých posudků je založen na splnění specificky vybraných kritérií. Výsledky jsou v některých částech porovnávány s výstupy z první diplomové práce na podobné téma z roku 2011. V závěru jsou uvedena doporučení, která by mohla pomoci úroveň znaleckých posudků v průběhu času dále zlepšovat.
Klíčová slova: posudek; podnik; výnosové metody; DCF
Název práce: The Quality of Income Based Business Valuations
Autor(ka) práce: Havlíková, Zuzana
Vedoucí práce: Mařík, Miloš
Oponenti práce: Kvíz, Martin
The goal of this thesis is to evaluate quality of the income based business valuations prepared by Czech valuation experts. Selected topics of standard of value, financial plan quality, and discount rate are examined on the sample of 110 valuations mostly dated in 2015. The main emphasis is put on the methodology and approach used by Czech valuation experts and their comparison to the best practice of business valuations. The opinion regarding quality of business valuations is based on the fulfilment of a specific set of criteria. At some parts results are compared to the first master thesis on similar topic from 2011. In the conclusion, recommendations how to improve the quality of business valuation in the future are presented.
Klíčová slova: income approach; valuation; DCF; business

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance a oceňování podniku
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku