Soudní rozhodnutí v oblasti DPH a jejich vliv na tvorbu legislativy

Název práce: Soudní rozhodnutí v oblasti DPH a jejich vliv na tvorbu legislativy
Autor(ka) práce: Havlíková, Barbora
Vedoucí práce: Toman, Petr
Oponenti práce: Zídková, Hana
Harmonizace daňových soustav jednotlivých členských států Evropské unie probíhá už od 50. let minulého století. Tento trend je nastaven především z důvodu dosažení jednoho z hlavních cílů Evropské unie, jednotného vnitřního trhu. Harmonizace daňových systémů umožňuje volný pohyb kapitálu, zboží i služeb. Daň z přidané hodnoty je harmonizována pomocí směrnic Evropské unie, které sjednotily předmět daně, základ daně a částečně i daňové sazby. Důležitou roli má v oblasti harmonizace i Soudní dvůr Evropské unie, který svými judikáty doplňuje výklad směrnic a vytváří tak ucelený dopad celé harmonizace. Diplomová práce se zabývá analýzou judikátů Soudního dvora Evropské unie, které byly implementovány do zákona o DPH a následným zkoumáním k jakým změnám z důvodu implementace došlo. Na první rozsudky odkazuje důvodová zpráva k novele z roku 2006, největší změny byly zaznamenány ale až v novele z roku 2012, kde se jednalo především o změny v oblasti služeb osvobozených od DPH bez nároku na odpočet a v oblasti možnosti uplatnění nároku na odpočet. V neposlední řadě byla zkoumána i včasnost implementace judikátů do naší legislativy, kde vyšlo najevo, že Česká republika pružně reaguje na vydávanou judikaturu a k implementaci dochází krátce po vynesení rozsudků.
Klíčová slova: správní soudnictví; Evropská unie; harmonizace; judikatura; Soudní dvůr Evropské unie,; daň z přidané hodnoty; Nepřímé daně
Název práce: The Case of Law in the Field of Value Added Tax and its Impact on Legislation
Autor(ka) práce: Havlíková, Barbora
Vedoucí práce: Toman, Petr
Oponenti práce: Zídková, Hana
Harmonization of tax systems of the European Union member states has been going on since 1950s. This trend is followed to this day in order to achieve one of the primary objectives of the European Union, single domestic market. The harmonization of tax systems allows free movement of capital, goods, and services. Value added tax is harmonized through the EU Directives that have unified tax object, tax base and partly tax rates. The Court of Justice of the European Union also plays a vital role in the harmonization, because the European case law complements the interpretation of the directives and creates a comprehensive impact throughout the harmonization. This thesis analyses the judgments of the Court of Justice of the European Union, which have been implemented in the VAT Act, and examines at the same time impact of the implementation. The first implementation took place in the amendment of the VAT Act in 2006. The biggest changes occurred in the amendment of the VAT Act in 2012 and it was mainly in the realm of the conditions for exemption from VAT without deduction and the possibility of claiming a deduction. Finally, time frame of the implementation was also researched, judging from the outcomes of the research, one can say that the Czech Republic responds quite flexibly to the publication of the European case of law and the implementation takes place shortly following verdict of The Court of Justice of the European Union.
Klíčová slova: harmonization; European Union; administrative justice; case of law; Court of Justice of the European Union; value added tax; Indirect taxation

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví