Elektronická evidencia tržieb v SR

Název práce: Elektronická evidencia tržieb v SR
Jazyk práce: Slovensky
Hlavným cieľom diplomovej práce je na základe funkčného zavedenia elektronickej evidencie tržieb v Slovenskej republike poukázať na úspechy, ale aj nedostatky tohto systém. V teoretickej časti práce je vymedzenie problematiky daňových únikov, ako jednej z hlavných príčin, prečo dochádza k samotnej povinnej elektronickej evidencii. Nasledujúca kapitola analyzuje možné spôsoby riešenia elektronickej evidencie tržieb a porovnáva to s spôsobom zvoleným v Českej republike. Praktická časť práce overuje prínosy systému pre podnikateľské subjekty dotazníkovou metódou. Zároveň odhaduje prínosy pre štát na základe analýzy tržieb, zisku a odvedenej dani vybraných podnikateľských subjektov. Poslednou častou je vytvorený model, ktorý má pomôcť začínajúcemu podnikateľskému subjektu v SR rozhodnúť sa medzi využívaním elektronickej evidencie tržieb spôsobom za pomoci elektronickej registračnej pokladne, alebo virtuálnej registračnej pokladne.
Klíčová slova: elektronická registračná pokladňa; elektronická evidencia tržieb; daňové úniky; virtuálna registračna pokladňa
Název práce: Elektronická evidencia tržieb v SR
Jazyk práce: Slovensky
Hlavním cílem diplomové práce je na základě funkčního zavedení elektronické evidence tržeb v Slovenské republice poukázat na úspěchy, ale i nedostatky tohoto systému. V teoretické části práce je vymezení problematiky daňových úniků, jako jedné z hlavních příčin, proč dochází k samotné povinné elektronické evidenci. Následující kapitola analyzuje možné způsoby řešení elektronické evidence tržeb a porovnává to s způsobem zvoleným v České republice. Praktická část práce ověřuje přínosy systému pro podnikatelské subjekty dotazníkovou metodou. Zároveň odhaduje přínosy pro stát na základě analýzy tržeb, zisku a odvedené dani vybraných podnikatelských subjektů. Poslední častí je vytvořen model, který má pomoci začínajícímu podnikatelskému subjektu v SR rozhodnout se mezi využíváním elektronické evidence tržeb způsobem za pomoci elektronické registrační pokladny, nebo virtuální registrační pokladny.
Klíčová slova: elektronická evidence tržeb; elektronická registračná pokladňa; daňové úniky; virtuálna registračná pokladňa
Název práce: Electronic evidence in Slovak republic
Jazyk práce: Slovensky
The main goal of this thesis is based on the term of introduction of electronic sales records in the Slovak Republic to highlight the successes but also the shortcomings of this system. The theoretical part is to determine the issue of tax evasion, as one of the main reasons why there is very compulsory electronic records. The next chapter analyses the possible ways of dealing with electronic sales records and compares it with the method chosen in the Czech Republic. The practical part verifies the system's benefits for businesses questionnaire method. While estimates of the contribution for the state based on an analysis of sales, profits and taxes paid of selected businesses. The last part is made up of a model to help business in Slovakia to decide between the use of electronic records sales method for using an electronic cash register, or virtual cash register.
Klíčová slova: electronic registration of sales; tax evasions ; electronic registration of sales; virtual registration of sales

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví