Daň z příjmů fyzických osob v České republice a Spojených státech amerických

Název práce: Daň z příjmů fyzických osob v České republice a Spojených státech amerických
Autor(ka) práce: Doubravová, Lucie
Vedoucí práce: Rytířová, Lucie
Oponenti práce: Tepperová, Jana
Diplomová práce popisuje problematiku daně z příjmů fyzických osob v České republice a ve Spojených státech amerických a srovnává na případových studiích zdanění rodiny se dvěma dětmi ve Spojených státech amerických a v České republice. Cílem je ověřit, zda daňové zatížení rodiny s průměrnými příjmy v USA a v ČR odpovídá statistikám OECD a daňové zatížení rodiny se dvěma dětmi je přibližně stejné. Dílčí srovnání probíhá u rodiny s nadprůměrnými příjmy ze zaměstnání a zkoumá, zda rozdíly mezi dvěma státy ve zdanění bude materiální natolik, aby byl poplatník motivován vstoupit na trh práce v zahraničí. Druhá případová studie se věnuje rozdílům ve zdanění ve Spojených státech amerických z hlediska různých skupin poplatníka a potvrzuje, že průměrný benefit při podávání společného daňového přiznání manžely je 450 USD ročně. Práce dále popisuje mezinárodní zdanění s pomocí smlouvy o zamezení dvojího zdanění, pojmy jako daňové rezidentství, daňovou spravedlnost a daňovou efektivnost.
Klíčová slova: daňový systém; daň z příjmů fyzických osob; smlouva o zamezení dvojího zdanění; konstrukce daně; mezinárodní zdanění; ČR; USA; správa daní; příjmy ze závislé činnosti; sazba daně; základ daně
Název práce: Personal Income Taxation in the Czech Republic and the United States of America
Autor(ka) práce: Doubravová, Lucie
Vedoucí práce: Rytířová, Lucie
Oponenti práce: Tepperová, Jana
This diploma thesis describes the topic of personal income taxation in the Czech Republic compared to the United States of America and on the case studies it compares the tax burden of the family with two children earning average income from employment in the Czech Republic and in the United States of America. The aim is to prove that the results comply with the OECD statistics saying that the tax burden difference between those two states is approximately the same. The fractional aim is to examine if the tax burden for the same family with the above-average employment income in the United States is much higher that it can be one of the motives why people enter or leave different labour markets. The second case study focuses on the differences in the taxation of the different tax return categories of the taxpayers and confirms the theory that the average benefit of 450 USD per year appears with taxpayers filing the married filing jointly tax return. The thesis also describes the international taxation basics with the Double tax treaty and the concepts of tax residence and taxation principles such as tax equity and efficiency.
Klíčová slova: tax construction; tax base; tax rate; personal income tax; double tax treaty; international taxation; United States of America; Czech Republic; tax administration; employment income; Tax system

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví