Název práce: Analýza kojenecké úmrtnosti na Novém Zélandu: existují rozdíly dle etnické příslušnosti
Autor(ka) práce: Merglová, Eva
Vedoucí práce: Pechholdová, Markéta
Oponenti práce: Nývlt, Ondřej
Existence rozdílů v šanci na přežití kojenců patřících do odlišných etnických skupin je fenoménem známým z celé řady zemí. Cílem této práce je rozšířit související akademickou literaturu o komplexně zpracovanou diferenční analýzu kojenecké úmrtnosti v hlavních etnických skupinách na Novém Zélandu, na základě které by bylo možné přesněji cílit podpůrné vzdělávací a zdravotní programy. Analýza provedená v této práci za použití sekundárních dat poskytnutých Ministerstvem zdravotnictví Nového Zélandu naznačuje, že zatímco mezi novozélandskými etnickými skupinami existují rozdíly ve vlivu stáří kojence při úmrtí, porodní váhy, délky těhotenství a prvotní příčiny úmrtí, v případě pohlaví kojence žádné rozdíly identifikovat nelze.
Klíčová slova: kojenecká úmrtnost; Maoři; diferenční analýza; Nový Zéland; etnická příslušnost; Pacifičtí ostrované
Název práce: Investigating Infant Mortality in New Zealand: Does Ethnicity Matter?
Autor(ka) práce: Merglová, Eva
Vedoucí práce: Pechholdová, Markéta
Oponenti práce: Nývlt, Ondřej
The existence of differences in the chance of survival of infants based on their ethnicity is a phenomenon known from various countries. The aim of this thesis is to add to the related body of research by conducting a complex differential analysis of infant mortality in main ethnic groups of New Zealand. Based on its findings, it should be possible to target supportive health and education programs more precisely. The analysis was performed using data supplied by the Ministry of Health of New Zealand and its results suggest that while some differences can be identified between ethnic groups under study based on age of infant, birth weight, length of pregnancy, age of mother, and primary cause of death, there does not seem to be a difference in the influence of infant's sex.
Klíčová slova: New Zealand; Pacific Islanders; ethnicity; Maori; infant mortality; differential analysis

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky