Kvalita externího auditu a vliv výběru auditora na kvalitu auditu

Název práce: Kvalita externího auditu a vliv výběru auditora na kvalitu auditu
Autor(ka) práce: Macourková, Eva
Vedoucí práce: Králíček, Vladimír
Oponenti práce: Roubíčková, Jaroslava
Diplomová práce se zabývá kvalitou auditu a tím, jak výběr auditora ovlivňuje kvalitu auditu. V úvodní části charakterizuje kvalitu v obecné formě tak, jak se s ní může člověk běžně střetnout. Objasňuje základní pojetí auditu a auditorské profese. Nastiňuje legislativní rámec, potřebné standardy a další předpisy zabývající se kvalitou auditu. Dále vysvětluje systém kontroly kvality auditu v České republice a charakterizuje dohledové orgány v ČR. Následně je rozebrán článek z roku 2013 Federace evropských účetních (FEE), ve kterém uvádí kritéria, k nimž došla v rámci svého výzkumu a jež ovlivňují výběr auditora. Závěr se zabývá aplikací zjištěných informací z předchozích poznatků na jednotlivé praktické příklady žádostí o provedení auditu či jiných auditorských služeb. Získané poznatky jsou využity pro vytvoření vzorové ukázky žádosti o auditorské služby, jež by měla sloužit v první fázi výběru auditora ke zlepšení kvality auditu. Hlavními informačními zdroji jsou zvolené ISO normy, knižní publikace Auditing a publikace FEE.
Klíčová slova: audit; ISO normy; systém řízení kontroly kvality auditorské činnosti; výběr auditora; kvalita
Název práce: The quality of the external audit and the influence of the selection of an auditor on audit quality
Autor(ka) práce: Macourková, Eva
Vedoucí práce: Králíček, Vladimír
Oponenti práce: Roubíčková, Jaroslava
The thesis deals with audit quality and auditor selection. These can indeed have a significant effect on audit quality. The introductory chapters of the thesis describe a quality in general form. It offers a basic characteristic of audit and auditor. It is deal with a legislative framework, necessary standards and another regulation of audit quality. Subsequently, it explains control system of audit quality in the Czech Republic and it describes watchdog bodies in the Czech Republic. After that the publication of Federation of European Accountants (FEE) from 2013 is analysed and criteria are presented. These criteria proceed from survey of FEE and determine the auditor selection. In conclusion it deals with application of discovered information on the individual practical examples of application for execution of audit or other audit services. This achieved information is used to create a sample form. This sample form of application for execution of audit could serve to improve of audit quality in the first stage of auditor selection. The ISO standards, book of Audit and the FEE publication are the main information source for the thesis.
Klíčová slova: audit; ISO standards; auditor selection; control management system audit quality; quality

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 16. 3. 2016