Optimalizační model využitelný při plánování dětských táborů

Název práce: Optimalizační model využitelný při plánování dětských táborů
Autor(ka) práce: Hlavenka, Vojtěch
Vedoucí práce: Kuncová, Martina
Oponenti práce: Skočdopolová, Veronika
Cílem diplomové práce je zpracování modelu, schopného v krátkém časovém úseku rozdělit účastníky velkých dětských táborů do oddílů, podle zadaných omezení. V první části je nabídnut popis zkoumané agentury a všech důležitých podmínek, které budou v modelu vystupovat. Druhá část je věnována teoretickému popisu, zejména jsou zmíněny základy matematického programování a práce v excelu a VBA. Poznatky jsou vybrány tak, aby popisovaly v práci skutečně využívané postupy a metody. Následující třetí část zobrazuje finální podobu modelu tak, aby znalý čtenář nemusel procházet celý postup práce, popsaný ve čtvrté části. Zde probíhá postupné testování modelu, především za pomoci doplňku MS Excel, řešitele. Všechny nalezené problémy jsou řešeny ihned, tak, aby v páté části mohlo být implementováno prostředí aplikace, která koncovému uživateli umožňuje spuštění modelu bez výrazné znalosti problematiky. Aplikace využívá širokých možností práce ve VBA. Šestá část krátce nastiňuje možné zapojení add-inů, jiných než je kapacitně omezený řešitel. V závěru práce jsou shrnuty všechny předešlé části a je nabídnuto řešení, kterým se ubírat při reálném zapojení aplikace do procesu táborů.
Klíčová slova: dětské tábory; MS Excel; matematické programování; VBA
Název práce: Optimizing the distribution of participants in summer camps
Autor(ka) práce: Hlavenka, Vojtěch
Vedoucí práce: Kuncová, Martina
Oponenti práce: Skočdopolová, Veronika
The aim of the thesis is the mathematical model, which is capable to divide participants of large summer camps into groups, according to specific limitations. The first part describes the economics model and all valid conditions. The second part is devoted to theoretical description. There are mentioned the basics of mathematical programming and the basic of working with Excel and VBA. The thesis describes only actually used methods. The following third part shows the final form of the model. So the reader doesn´t have to go through the whole process, described in the fourth part. There is a model testing in the fourth part, especially with the help of the Excel Solver. The problems are sold immediately. That is the reason why the fifth part can be used for implementation of working environment, which allows the end user to run the model without any significant knowledge of the issue. The app uses the wide possibilities of VBA. The sixth part briefly describes other add-ins, that are able to solve mathematical problem. The conclusion summarizes all the previous parts and offeres solution, that would be used in real application of the thesis.
Klíčová slova: mathematical programming; VBA; MS Excel; summer camps

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonometrie a operační výzkum
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie