Kvalita úvěrového portfolia mikrofinančních institucí

Název práce: Kvalita úvěrového portfolia mikrofinančních institucí
Autor(ka) práce: Koutná, Barbora
Vedoucí práce: Zetek, Pavel
Oponenti práce: Rajl, Jiří
První kapitola diplomové práce je úvodem do problematiky mikrofinancí. Zabývá se charakteristikou, cíli a sociálním významem mikrofinančních úvěrů, ale také vznikem a historií, kde mikrofinance poprvé pomáhaly a kdo se zasloužil o jejich rozvoj. Dále popisuje aktuální stav mikrofinančního trhu, jeho rozdělení a charakteristiky jednotlivých mikrofinančních regionů, z pohledu počtu mikrofinančních institucí, velikosti úvěrového portfolia a dalších hlavních znaků pro každý z regionů. Další kapitola je přehledem aktuálních trendů, které jsou typické pro mikrofinanční sektor. Jedná se o trendy v oblasti vývoje nových produktů, dělení mikrofinančních institucí na ziskové a neziskové, jaké zdroje financování jsou využívány, jakým směrem se vyvíjí regulace těchto institucí a zda se v čase mění kvalita jejich úvěrového portfolia. Poslední kapitola se věnuje právě úvěrovému portfoliu vybraných států Latinské Ameriky a Asie, kdy je pomocí regresního modelu testován vliv interních i makroekonomických proměnných na kvalitu úvěrového portfolia mikrofinančních institucí.
Klíčová slova: mikrofinance; eliminace chudoby; úvěrové portfolio; chudoba; mikrofinanční úvěr
Název práce: Loan Portfolio Quality of Microfinancial Institutions
Autor(ka) práce: Koutná, Barbora
Vedoucí práce: Zetek, Pavel
Oponenti práce: Rajl, Jiří
The first chapter of this thesis is an introduction to issue of microfinance. This chapter is about characteristic, targets and social importance of microfinance loans and about birth and history where microfinance started to help and who is founder of microfinance. There is also describing of today's microfinance market, the distribution and characteristics every single microfinance regions: number of microfinance institution, gross loan portfolio and another main attribute for every region. The aim of next chapter is to review actual trends which are typical for microfinance sector. The most important trends are new products, separation microfinance institutions for profit and non-profit institutions, financial sources, rising regulation of microfinancial institution and changing quality of gross loan portfolio in time. The last chapter is about the quality of loan portfolio selected states from Latin Amerika and Asia where the impact of internal and macroeconomics variables to quality of gross loan portfolio is tested by regression model.
Klíčová slova: microfinance; loan portfolio; elimination of poverty; poverty; microcredit

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví