Právní a ekonomické aspekty skončení pracovního poměru

Název práce: Právní a ekonomické aspekty skončení pracovního poměru
Autor(ka) práce: Pelantová, Marie
Vedoucí práce: Vondráček, Jan
Oponenti práce: Mikulová, Magdalena
Diplomová práce se zabývá institutem skončení pracovního poměru z právního a ekonomického hlediska. Z právního hlediska se jedná zejména o představení nejčastějších způsobů skončení pracovního poměru včetně seznámení čtenáře s ustáleným právním výkladem. Z mikroekonomického hlediska se skončení pracovního poměru vztahuje k důsledkům pro zaměstnance a zaměstnavatele a z makroekonomického hlediska s důsledky pro celou společnost. Na to navazuje praktická část, která spojuje výše uvedené a na aktuálním příkladu společnosti OKD a.s., která zaměstnává téměř 10 tis. zaměstnanců a v současné době se ocitá ve vážných finančních potížích, vyčísluje náklady státu spojené s hromadným propouštěním na jednotlivé varianty řešení. Těmito variantami jsou konkurz nebo reorganizace za předpokladu finanční pomoci státu. Na závěr jsou obě kalkulace porovnány a je nastíněn seznam dílčích opatření ke zmírnění důsledků obdobných událostí v budoucnu.
Klíčová slova: pracovní poměr; skončení pracovního poměru; hromadné propouštění; nezaměstnanost; strukturální nezaměstnanost
Název práce: Legal and economic aspects of termination
Autor(ka) práce: Pelantová, Marie
Vedoucí práce: Vondráček, Jan
Oponenti práce: Mikulová, Magdalena
This thesis focuses on the institute termination of employment from the legal and economic point of view. From a legal perspective, it is mainly about the presentation of the most common ways of termination of employment, including acquainting the reader with a steady legal interpretation. From a microeconomic point of view, the termination of employment relates to the consequences for employers and employees and from a macroeconomic perspective, with consequences for the whole society. This is followed by a practical part which connects the foregoing and the current example of OKD Inc., which employs nearly 10 thousand employees and currently finds itself in serious financial difficulties, the state estimates the costs associated with the mass redundancies at different alternatives. These variants are bankruptcy or reorganization provided financial assistance to the state. At the conclusion of the two calculations are compared and outlines a list of partial measures to mitigate the effects of similar events in the future.
Klíčová slova: employment relationship; termination of employment; collective redundancies; unemployment; structural unemployment

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta