Odpolitizování státní správy v České republice

Název práce: Odpolitizování státní správy v České republice
Autor(ka) práce: Vintrlíková, Veronika
Vedoucí práce: Vláčil, Jan
Oponenti práce: Mitwallyová, Helena
Práce se zabývá vývojem státní správy od roku 1848 až po současnost a v rámci toho popisuje, jak se v jednotlivých obdobích řešil problém politizace případně depolitizace. K tomu slouží geneze a výčet vybraných zákonů, na kterých lze pozorovat tendence k politizaci či depolitizaci. V rámci toho práce pojednává o jednotlivých odlišných a společných faktorech právních úprav. Následně se práce zabývá současným zákonem o státní službě, kde jsou vyzdvihnuty části související s odpolitizováním. Nakonec je v rámci dotazníkového šetření rozebírán dopad nové právní úpravy z pohledu samotných státních zaměstnanců ve státní službě. Dochází zde ke komparaci zákona o státní službě s tím, jak jej vnímají samotní státní zaměstnanci. Závěr je takový, že přijetí současné legislativní úpravy bylo důležité, avšak z pohledu zaměstnanců prozatím nepřinesla žádné výrazné pozitivní změny.
Klíčová slova: zákon o státní službě; odpolitizování; státní správa; státní služba; veřejná správa
Název práce: Depoliticization of the state administration in the Czech republic
Autor(ka) práce: Vintrlíková, Veronika
Vedoucí práce: Vláčil, Jan
Oponenti práce: Mitwallyová, Helena
The Master´s thesis describes the development of public administration-civil service and depoliticization. It is focused on the period after revolutionary year 1848 until now. During this time the state system changed. Based on that and different regulations, the thesis shows differences and same things between each other. It compares with each individual period. The thesis deals in detail with the current legislation. There are highlighted parts related to depoliticization. In the end of this thesis is the sociological survey, which shows, how feel staff of civil service about new legislation. The result is that the current legislation is important for our modern civil service, but does not make any deeper changes meantime.
Klíčová slova: civil service; depoliticization; Czech republic; public administration; law

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta