Analýza právní úpravy lichvy

Název práce: Analýza právní úpravy lichvy
Autor(ka) práce: Červenková, Tereza
Vedoucí práce: Lechner, Tomáš
Oponenti práce: Jurčík, Radek
Práce analyzuje současnou právní úpravu lichvy v České republice a finanční gramotnost dospělé české populace. Součástí práce je rozbor nového zákona o spotřebitelském úvěru, který je účinný od 1. prosince 2016. V práci je také provedena komparace české právní úpravy lichvy s vybranými státy, zejména Evropské unie. Česká právní úprava se nejvíce podobá právní úpravě Německa a Portugalska a to zejména z hlediska občanskoprávního. Za nejefektivnější lze považovat právní úpravu Španělska, která výslovně stanovuje povolenou hranici úrokové míry. Úprava české právní úpravy lichvy je na základě komparace se zahraničními úpravami považována za vhodnou. Součástí práce je vlastní dotazníkové šetření, které je zaměřené na finanční gramotnost dospělé populace České republiky. Z výsledků výzkumu vyplývá, že existuje korelace mezi nejvyšším dosaženým vzděláním respondentů a jejich finanční gramotností že počet uvalených exekucí a ochota půjčovat si finanční prostředky je u respondentů s vysokoškolským vzděláním nižší, než u respondentů se středním a základním vzděláním. Při porovnání výsledků s výzkumem společnosti STEM/MARK z roku 2010 je zřejmé, že se finanční gramotnost dospělé populace České republiky od té doby žádným zásadním způsobem nezměnila.
Klíčová slova: nebankovní instituce; lichva; finanční gramotnost; spotřebitelský úvěr
Název práce: Analysis of usury legislation
Autor(ka) práce: Červenková, Tereza
Vedoucí práce: Lechner, Tomáš
Oponenti práce: Jurčík, Radek
The project analyzes current legislation on usury in the Czech Republic and the financial literacy of the adult population. On 1 Dec. 2016, an amended Act on Consumer Loans entered into force and this project examines it. The project compares Czech legislation on usury with selected European Union countries. Czech legislation is similar with German and Portugal legislation, especially in terms of civil law. The most effective legislation can be considered in Spain, which explicitly stipulates allowed interest rate limits. Based on that, Czech legislation on usury should be adjusted. The research results show a correlation between respondents' highest-achieved level of education and their financial literacy levels. The research also finds that the number of court distraints (property seizures) and the willingness to borrow money is lower among respondents with university-level education than for respondents with secondary and basic school education. When comparing our findings with research by STEM/MARK dating from 2010, it is clear that the financial literacy of the adult population in the Czech Republic has not changed significantly since that time.
Klíčová slova: consumer loan; usury; non-banking institutions; financial literacy

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa
Fakulta: Národohospodářská fakulta