Autor práce: Kurka, Vladimír
Vedoucí práce: Chytil, Zdeněk
Osoba oponující práci: Slaný, Martin

Název práce: Analýza dopadů zavedení navrhované spotřební daně na tichá vína na dotčené skupiny a na společnost Vinium a.s.
Abstrakt: Diplomová práce se zabývá možnými dopady nenulové sazby spotřební daně z tichého vína na subjekty trhu, tedy na spotřebitele, výrobce a stát. Je sestavena funkce cenové elasticity poptávky po víně v ČR a pomocí regresní analýzy zjištěno, že poptávka po víně v ČR je neelastická. Zkoumaná hypotéza, že zavedení sazby 10 Kč na litr tichého vína není výhodná pro žádnou ze subjektů není výpočty potvrzena. Poptávané množství by kleslo s negativním dopadem na výrobce a spotřebitele, ale stát by na daňovém inkasu profitoval. Je zároveň prokázáno, že levná vína jsou cenově elastičtější a dopad daně na poptávané množství by byl vyšší než u vín dražších. Výsledky zkoumání jsou promítnuty do hospodaření společnosti VINIUM a.s. a je zjištěno, že zavedení daně by mohlo být pro společnost likvidační.
Klíčová slova: víno; cenová elasticita poptávky; spotřební daň; nepřímé daně; spotřeba; dopad na výrobce; dopad na státní rozpočet

Studijní program a Studijní obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Název fakulty: Národohospodářská fakulta
Název katedry: Katedra ekonomie

Překlad názvu: Analysis of the impact of the proposed introduction of excise tax on still wines if applied on market subjects and company Vinium a.s.
Abstrakt: The thesis deals with possible impacts of non-zero rate of excise tax on still wine if applied on market subjects which means consumers, producers and the government. Function of price elasticity demand for wine in the Czech Republic is created and using regression analysis is found that demand for wines in the Czech Republic is inelastic. Original hypothesis that introduction of excise tax of 10 CZK per one litter of still wine would not positively impact any of affected subjects has not been confirmed. Demand for still wine would be reduced if excise tax was exercised and therefore producers and customers would be harmed but the analysis shows that the government would increase its tax collection. Another finding is that cheap wines are more price elastic and impact of tax growth on demand for these wines would be greater than in case of more expensive wines. Results of research are applied on the VINIUM Company and its financial statements with finding that introduction of excise tax would probably lead to bankruptcy of the company.
Klíčová slova: excise tax; indirect taxes; wine; price elasticity of demand; impact on producers; consumption; impact on the state budget

Název fakulty: Faculty of Economics
Název katedry: Department of Economics