Sestavení konsolidované účetní závěrky podle US GAAP

Autor(ka) práce: Polaková, Dorota
Vedoucí práce: Zelenková, Marie
Oponenti práce: Zelenka, Vladimír
Tato diplomová práce se zabývá sestavováním konsolidované účetní závěrky dle pravidel US GAAP. Stručně je popsán vývoj US GAAP a organizace spolupracující s FASB. Dále jsou nastíněny stěžejní standardy US GAAP a IFRS, které se soustřeďují na danou problematiku. Pro vhodný výběr metody zachycení investice, je nezbytné vymezení podmínek, za jakých jednotka ovládá jinou účetní jednotku. Práce se zaměřuje na plnou metodu konsolidace a ekvivalenční metodu. Nechybí ani zahrnutí praktických příkladů, které umožňují lepší pochopení dané oblasti. Cílem diplomové práce je vymezit obecné principy a pravidla platná pro sestavení konsolidované účetní závěrky dle US GAAP a porovnat vybrané oblasti této problematiky s úpravou IFRS.
Klíčová slova: IFRS; plná metoda; ekvivalenční metoda; konsolidace; US GAAP; konsolidovaná účetní závěrka
Název práce: Preparation of consolidated financial statements in accordance with US GAAP
Autor(ka) práce: Polaková, Dorota
Vedoucí práce: Zelenková, Marie
Oponenti práce: Zelenka, Vladimír
This diploma thesis deals with the preparation of consolidated financial statements in accordance with the US GAAP. It briefly describes the development of the US GAAP and organizations working with the FASB. Afterward, it mentions the US GAAP and the IFRS key standards concerned with the consolidated financial statements. For appropriate recognition of the investment, it is necessary to determine conditions under which the entity controls another entity. This thesis focuses on full consolidation method and equity method. For better understanding of the area, practical examples are included. This thesis aims to define the general principles and rules applicable to the preparation of consolidated financial statements in accordance with the US GAAP and also to compare specific areas to the IFRS.
Klíčová slova: equity method; full method; US GAAP; IFRS; consolidated financial statements; consolidation

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 26. 10. 2015