Základní nepodmíněný příjem v České republice (pracovní název)

Název práce: Základní nepodmíněný příjem v České republice (pracovní název)
Autor(ka) práce: Zdeněk, Adam
Vedoucí práce: Lešetický, Ondřej
Oponenti práce: Votava, Libor
Tato práce se zabývá analýzou ekonomických konotací implementace Všeobecného nepodmíněného příjmu v ČR v roce 2015. Jejím cílem je popsat dopady na obyvatele ČR, tedy na změnu výše jejich příjmu a také popsat dopady na Stát a jeho fiskální politiku a pozici. Zároveň je doporučena vhodná struktura multikriteriálního hodnocení pro roz-hodnutí, zda tento typ sociálních transferů implementovat. Pro účely hodnocení byl vytvořen ekonomický Model s prvky systémové dynamiky, který je plně parametrický a umožňuje modelovat takřka nekonečné množství scénářů. Na základě výstupů tohoto Modelu lze konstatovat, že implementace Všeobecného nepodmíněného příjmu v ČR by zlepšila finanční situace všech věkových skupin kromě důchodců. Největšími benefi-centy by byly rodiny s dětmi, ve kterých je jeden z partnerů doma s dětmi. Tyto rodiny totiž současné nastavení sociálních transferů příliš nepodporuje.
Klíčová slova: Sociální transfery; HDP; Všeobecný nepodmíněný příjem
Název práce: Basic unconditional income in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Zdeněk, Adam
Vedoucí práce: Lešetický, Ondřej
Oponenti práce: Votava, Libor
Aim of this thesis is to analyze the economic connotations of BUC implementation in Czech republic. It quantifies impact on State finance, Gross domestic product and typical families. For purposes of quantification there was developed economic model which follows the system dynamics principals and it enables to develop unlimited amount of scenarios.
Klíčová slova: Basic unconditional income; Social transfers; GDP

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management