Dopady hurikánu Katrina na pojistné trhy

Název práce: Dopady hurikánu Katrina na pojistné trhy
Autor(ka) práce: Blabla, Jan
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Daňhel, Jaroslav
Tato diplomová práce se zabývá problematikou dopadů přírodních událostí katastrofického rozsahu na pojistné a zajistné trhy, se zaměřením na hurikán Katrina v roce 2005. Jejím cílem je posoudit a zhodnotit dopady rozsáhlých ekonomických škod na světové pojistné trhy. Úvodní část se věnuje obecnému popisu události a z něj vyplývajících škod. Jsou analyzovány dopady na energetiku a další ekonomická odvětví. Hlavní kapitola se věnuje dopadům této události na místní i světové pojistné trhy, uvádí dopady na vybrané subjekty a trendy pozorovatelné v souvislosti s dopadem Katriny. Také jsou rozebírány změny v alternativních krytích rizika po roce 2005.
Klíčová slova: Hurikán Katrina; Zajištění; Katastrofické riziko
Název práce: Impact of hurricane Katrina on global insurance market
Autor(ka) práce: Blabla, Jan
Vedoucí práce: Ducháčková, Eva
Oponenti práce: Daňhel, Jaroslav
This thesis examines the problem of impact of catastrophic natural events on insurance and reinsurance markets, with special focus on 2005 hurricane Katrina. It aims to analyze and evaluate the consequences of large scale economic loss on global insurance market. First part of the thesis describes the event and its implications. Impact on oil and gas industry and others is discussed. Main section is focused on repercussions of this event for both local and global insurance markets. Influence on selected subjects and new trends observable after Katrina are considered. Changes to alternative risk transfer instruments after 2005 are investigated.
Klíčová slova: Reinsurance; Hurricane Katrina; Catastrophic risk

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví