Přeshraniční spolupráce ČR-SR v programovacím období 2007-2013

Název práce: Cezhraničná spolupráca ČR-SR v programovacom období 2007-2013
Jazyk práce: Slovensky
Postupom času sa z jedného veľkého česko-slovenského územia stali samostatné republiky, vyvíjajúce sa pod krídlami Európskej únie. Rozdelenie spoločného územia hranicou však nemôže ovplyvniť kultúrnu a jazykovú blízkosť, ktorá je zreteľne identifikovateľná v oblasti prihraničných regiónov. Predmetom skúmania práce je hodnotenie spolupráce medzi šiestimi regiónmi v blízkosti česko-slovenskej hranice za programové obdobie 2007-2013. Alokácia finančných prostriedkov pridelených pre túto spoluprácu z ERDF, doplnená o zdroje štátnych rozpočtov, je podrobená analýze za pomoci verejne dostupných dát. Kvalitatívne hodnotenie projektov tejto spolupráce je prevedené na základe návrhu matice hodnotenia teritoriálnych dopadov. Celkový prínos projektov cezhraničnej spolupráce ČR-SR je za obdobie 2007-2003 vyhodnotený na základe percentuálneho plnenia stanovených cieľov, stanovenia dopadu na ukazovateľ redukcie efektu bariéry a analýzy vybraných projektov. Výsledné hodnoty sú potom kombináciou kvalitatívneho hodnotenia a merateľných kvantitatívnych ukazovateľov za skúmané obdobie.
Klíčová slova: cezhraničná spolupráca; hranica; operačný program
Název práce: Přeshraniční spolupráce ČR-SR v programovacím období 2007-2013
Jazyk práce: Slovensky
Postupem času se z jednoho velkého česko-slovenského území staly samostatné republiky, vyvíjející se pod křídly Evropské unie. Rozdělení společného území hranicí však nemůže ovlivnit kulturní a jazykovou blízkost, která je zřetelně identifikovatelná v oblasti příhraničních regionů. Předmětem zkoumání práce je hodnocení spolupráce mezi šesti regiony v blízkosti česko-slovenské hranice za programové období 2007-2013. Alokace finančních prostředků přidělených pro tuto spolupráci z ERDF, doplněná o zdroje státních rozpočtů, je podrobena analýze za pomoci veřejně dostupných dat. Kvalitativní hodnocení projektů této spolupráce je provedeno na základě návrhu matice hodnocení územních dopadů. Celkový přínos projektů přeshraniční spolupráce ČR-SR je za období 2007-2003 vyhodnocen na základě procentního plnění stanovených cílů, stanovení dopadu na ukazatel redukce efektu bariéry a analýzy vybraných projektů. Výsledné hodnoty jsou pak kombinací kvalitativního hodnocení a měřitelných kvantitativních ukazatelů za zkoumané období.
Klíčová slova: přeshraniční spolupráce; operační program; hranice
Název práce: Cross-border cooperation between Czech Rebulic and Slovakia during 2007-2013 programming period 2007-2013
Jazyk práce: Slovensky
As the time goes by, one former Czech-Slovak territory has separated, forming two independent republics and members of European union. Division of common territory by a border, however, cannot affect cultural and linguistic proximity, which can be clearly identified in cross-border regions. The purpose of this thesis is to evaluate the cooperation amongst six regions located near mutual border during 2007-2013 period. By the means of publicly available content, an analysis of allocation of financial resources from ERDF and national budgets is executed. The qualitative evaluation of cross-border cooperation projects is delivered by the proposal of matrix for territorial impact assessment. According to percentual fulfillment of given goals, impact on barrier effect reduction and selected projects analysis, the overall added value of cross-border cooperation between Czech and Slovak republic during 2007-2013 period is specified. Main findings are then a result of combination of qualitative analysis and quantitative indicators for the researched period.
Klíčová slova: operational programme; cross-border cooperation; border

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionální studia
Fakulta: Národohospodářská fakulta