Indikátory měnových a bankovních krizí

Název práce: Indikátory měnových a bankovních krizí
Autor(ka) práce: Kašpar, Jan
Vedoucí práce: Revenda, Zbyněk
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
Předkládaná diplomová práce se věnuje problematice indikátorů měnových a bankovních krizí a zkoumá jejich spolehlivost. Analýza je provedena na reálných ekonomických událostech; v případě krize měnové je to krize v Rusku v roce 1998 a u bankovní krize budeme zkoumat události v Irsku v letech 2008-2010. U obou krizí se pokusíme ze začátku o jejich striktní vymezení, neboť v ekonomické literatuře ani právních předpisech žádnou závaznou definici nenalezneme, přičemž pro analýzu časových řad je stanovení okamžiku vypuknutí a závěru krize naprosto zásadní. Také se podíváme na proměnu v chápání finančních krizí, kdy od izolovaného pojetí měnových, bankovních a dluhových krizí typického pro konec minulého století a přecházíme postupně ke komplexnímu pojetí finanční krize jako krize systemické, které představuje současný směr ekonomického myšlení. Hlavním cílem práce je tedy analyzovat spolehlivost indikátorů měnových a bankovních krizí na příkladu zvolené ekonomické události. Pokusíme se sledovat vývoj konkrétních ukazatelů v rámci několika let a nalézt ve zkoumaném vývoji trend, který by predikoval blížící se problémy. Budou také popsány některé metodologické problémy týkající se výzkumu indikátorů finančních krizí. V závěru práce uvedeme ještě srovnání obou zemí a zdůrazníme, co mají společné a v čem jsou rozdílné.
Klíčová slova: finanční krize; devizové rezervy; bankovní krize; měnová krize; vnější rovnováha; indikátory
Název práce: Indicators of currency and banking crisis
Autor(ka) práce: Kašpar, Jan
Vedoucí práce: Revenda, Zbyněk
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
This diploma thesis focuses on indicators of currency and banking crises and examines their reliability. The analysis is performed on real economic events - the monetary crisis analysiswill be related to the crisis in Russia in 1998 and in the banking crisis we will examine events in Ireland in 2008-2010. In case of both crises we will try to make a strict definition because the economic literature nor any law regulation do not offer any, whereas for time series analysis is the determination of the outbreak and the end of the crisis crucial. We also look at the change in the understanding of the financial crisis, from the concept of monetary, banking and debt crises typical for the end of the last century and gradually transitioning to a comprehensive approach to the financial crisis as a systemic crisis that represents the current direction of economic thought. The main objective is to analyze the reliability of currency crisis and banking crises indicators on the example of selected economic events. We will try to follow the development of indicators within a few years and look for the development trend, predicting the impending problems. There are also described some methodological problems concerning the research of indicators of financial crises. In the end we will have a comparison of both countries and emphasize what they have in common and what is different.
Klíčová slova: forex reserves; external balance; indicators ; financial crisis; banking crisis; currency crisis

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky