Komparace daní na motorová vozidla v Dánsku a České republice

Autor(ka) práce: Šámalová, Anna
Vedoucí práce: Filipová, Vladimíra
Oponenti práce: Drozen, František
Hlavním cílem bakalářské práce je porovnat daně na motorová vozidla v Dánském království a České republice. Dánsko se řadí mezi nejvyspělejší ekonomiky světa a klade velký důraz na ochranu životního prostření, což se promítá i do daňového systému. Vysoké daně na motorová vozidla zvyšují pořizovací cenu automobilu, která je po připočtení všech daní na motorová vozidla mnohonásobně vyšší než v České republice. V první kapitole je stručně zmíněn dánský daňový systém, podrobně jsou dále rozebrány daně, které musí platit vlastníci automobilů a jiných motorových vozidel v Dánsku. Druhá kapitola nabízí přehled daní na motorová vozidla v České republice. Praktická část bakalářské práce je věnována srovnání daní, které musí spotřebitel zaplatit při nákupu automobilu v Dánsku a v České republice. Na dvou příkladech nákupu automobilu jsou ukázány daně, daňové odpočty a bonusy, které mají vliv na pořizovací cenu vozidla v obou zemích.
Klíčová slova: automobil; Dánsko; Česká republika; silniční daň; ekologická daň; registrační daň; daně na motorová vozidla; motorové vozidlo; daň; srovnání
Název práce: Comparison of Taxes on Motor Vehicles in Denmark and in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Šámalová, Anna
Vedoucí práce: Filipová, Vladimíra
Oponenti práce: Drozen, František
The main purpose of this bachelor thesis is comparing taxes on motor vehicles between Denmark and the Czech Republic. Denmark is one of the most developed economics in the world and assigns great importance to protection and maintenance of the environment, which is obvious from the Danish tax system. High taxes on motor vehicles increase acquisition price of a car in Denmark, which is including taxes a lot more expensive than the same car in the Czech Republic. The Danish tax system is briefly mentioned in the first chapter of the thesis, with further detailed description of the taxes payed by owners of passenger cars and other motor vehicles in Denmark. The second chapter offers summary of the Czech tax system and taxes on motor vehicles in the Czech Republic. The practical part of the bachelor thesis is focused on comparison of taxes, which one has to pay when buying a car in Denmark and in the Czech Republic. On two examples of a car purchase are demonstrated various taxes and tax bonuses, which influence acquisition price of a car in both countries.
Klíčová slova: comparison; Denmark; Czech Republic; road tax; tax; registration tax; tax on motor vehicles; car; motor vehicle; ecological tax

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra obchodního podnikání a komerčních komunikací