OPEC: snaha o udržení tržní pozice

Název práce: OPEC: snaha o udržení tržní pozice
Autor(ka) práce: Brückler, Jaroslav
Vedoucí práce: Vošta, Milan
Oponenti práce: Neumann, Pavel
Tato práce se zabývá snahou uskupení OPEC o udržení svého tržního podílu na trhu s ropou. Cílem práce je prozkoumat trh s ropou a poskytnout pohled na členy organizace OPEC v jejich snaze o prosazení jejich zájmů na tomto trhu. Práce se zaobírá podmínkami a prostředím na trhu s ropou a s možností kartelu OPEC ovlivňovat ceny ropy, skrze omezování nabídky a následného efektu na trh, na konkurenty a na tržní podíl samotného OPECu. Dále se práce věnuje historii vztahů uvnitř OPECu a jeho schopnosti plnit limity dohodnuté v rámci uskupení. V práci je také věnován prostor konkurentům OPECu na trhu s ropou a jejich vzrůstajícím možnostem jak ovlivňovat tento trh a popřípadě snižovat tržní podíl samotného OPECu.
Klíčová slova: Tržní podíl; Ropa; OPEC
Název práce: OPEC: an effort to maintain market position
Autor(ka) práce: Brückler, Jaroslav
Vedoucí práce: Vošta, Milan
Oponenti práce: Neumann, Pavel
This work is describing an effort of OPEC to maintain its oil market share. The aim of the dissertation thesis is to examine the oil market and provide an insight on members of the OPEC in their effort to pursue their intentions on this market. The thesis looks in to the conditions on the oil market and examine the possibilities of OPECs influence on the oil price through supply cuts and subsequent effects on oil market, competitors and OPECs market share. In additional, the thesis looks in to the history of relations between the member states and in to its capabilities in fulfilling of agreed limits within the OPEC. In the thesis are also mentioned new competitors and their influence on this market or their capability of decreasing OPECs market share.
Klíčová slova: Oil; Market position; OPEC

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod