Fenomén zdi v mezinárodních vztazích

Název práce: Fenomén zdi v mezinárodních vztazích
Autor(ka) práce: Hýblová, Kateřina
Vedoucí práce: Veselý, Zdeněk
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
Tématem této diplomové práce je fenomén zdi v mezinárodních vztazích, cílem předkládaného textu je zejména analýza vybraných hraničních zdí a jejich dopadů na mezinárodní vztahy. První kapitola se týká teoretického vymezení pojmů, které jsou pro analýzu podstatné - hranice a hraniční zeď. Druhá kapitola se zabývá hraničními zdi v historii, kdy je zkoumána realita Velké čínské zdi, Hadriánova valu, československého opevnění a Berlínské zdi. Třetí část poté analyzuje současné hraniční zdi, předmětem zkoumání je zeď mezi USA a Mexikem, bariéra kolem španělských enkláv Ceuta a Melilla a nakonec izraelská bezpečnostní bariéra. Konečně v rámci epilogu je nastíněna problematika "zdí v hlavě".
Klíčová slova: zeď v hlavě; hraniční zeď; Hadriánův val; zeď mezi USA a Mexikem; československé opevnění; Velká čínská zeď; Ceuta a Melilla; Izraelská bezpečnostní bariéra; Berlínská zeď; mezinárodní vztahy
Název práce: Phenomenon of Wall in International Relations
Autor(ka) práce: Hýblová, Kateřina
Vedoucí práce: Veselý, Zdeněk
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
The theme of this master's thesis is the phenomenon of wall in international relations, the aim of the following text is to analyze the selected border walls and their impact on international relations. The first chapter deals with theoretical concepts which are necessary for the analysis such as border and border wall. The second chapter analyzes historical border walls which are considered relevant - Great Wall of China, Hadrian´s Wall, Czechoslovak border fortifications and Berlin Wall. The third part focuses on current border walls as US-Mexican wall, Ceuta and Melilla border walls and Israeli West-Bank barrier. Finally, the aim of the epilogue is to outline the problem of "wall in the head".
Klíčová slova: Berlin Wall; USA-Mexico border wall; Great Wall of China; Hadrian's Wall; Israeli West-Bank barrier; Ceuta and Melilla; wall in the head; Czechoslovak border fortifications; border wall; international relations

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie