Cost planning in IBM Cognos TM1

Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Kaleta, Adam
Jazyk práce: English
The thesis is oriented on the analysis methods of financial planning and cost planning, particularly for companies, and on the realization of the principles and techniques used with IBM Cognos TM1. The main result of this work is the customized solution for cost planning brought by IBM Cognos TM1. The particular result is the description of the main principles of financial and cost planning, explain their parts and introduce to IBM Cognos TM1. The thesis is focused on the basics of IBM Cognos TM1, its main components and advanced use cases. Also, it shows how IBM Cognos TM1 can be used for implementing real custom work-flow process for cost planning.
Klíčová slova: work-flow; TM1; Financial planning; Cost planning; IBM Cognos TM1
Název práce: Cost planning in IBM Cognos TM1
Autor(ka) práce: Lukin, Anton
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Kaleta, Adam
Jazyk práce: English
Práce je zaměřena na analytické metody finančního plánování a plánování nákladů pro firmy, a realizace těchto principu pomoci nástrojů IBM Cognos TM1. Hlavní cíl práce je vytvoření řešení pro nákladové plánování pomoci IBM Cognos TM1. Průběžně cíle jsou: vysvětlení hlavních principů finančního a nákladového plánování a úvod do IBM Cognos TM1. Práce zaměřena na hlavní principy finančního a nákladového plánování jako celku, na základy IBM Cognos TM1 a na její komponenty. Takže bude ukázáno, jak IBM Cognos TM1 může být využít pro plánování nákladů.
Klíčová slova: work-flow; TM1; IBM Cognos TM1; Finanční plánování; Plánování nakladu

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky