Možnosti využití otevřených a propojitelných dat ve zdravotnictví

Název práce: Možnosti využití otevřených a propojitelných dat ve zdravotnictví
Autor(ka) práce: Skůra, Tomáš
Vedoucí práce: Molnár, Zdeněk
Oponenti práce: Kučera, Jan
Tato diplomová práce se zabývá možnostmi využití otevřených a propojitelných dat v oblasti zdravotnictví. První část práce se věnuje problematice otevřených a propojitelných dat a vymezuje základní pojmy, legislativní pohled a na rešerši případových studií a analýz představuje hlavní přínosy a rizika otevřených dat. Druhá část práce se zabývá analýzou datových sad v České republice a zahraničí, se zaměřením na zdravotnictví. Tohoto cíle je dosaženo srovnáním a analýzou národních katalogů otevřených dat z hlediska kategorizace obsahu, využití aplikacemi a otevřenosti v podobě datových formátů. Navazující třetí část práce má za cíl vytvořit modelový datový set dle Národní sady ukazatelů zdravotních služeb. Jeho struktura a fyzické vygenerování z vyextrahovaných a vygenerovaných dat je založeno na rešerši dostupných ukazatelů kvality zdravotních služeb v České republice a Velké Británii. Poslední částí této práce je vytvoření návrhu webové aplikace, využívající zmíněný datový set, a její následné ověření implementací. Výstupem je webová aplikace zprostředkovávající katalog zdravotnických zařízení v České republice a mechanismus na porovnání zdravotnických zařízení dle souhrnného indexu mortality.
Klíčová slova: otevřená a propojitelná data; webová aplikace; zdravotnictví; mortalita
Název práce: Possibilities of using open linked data in healthcare
Autor(ka) práce: Skůra, Tomáš
Vedoucí práce: Molnár, Zdeněk
Oponenti práce: Kučera, Jan
This thesis deals with the possibilities of using open linked data in healthcare. The first part of thesis deals with the problematics of open linked data and defines major terms, legislative view and presents main benefits and risks from open data on research based on case studies and analysis. The second part of thesis deals with analysis of datasets in Czech Republic and abroad, focusing specially on datasets from healthcare. This objective is achieved by comparing and analyzing national open data catalogues in terms of categorization of its content, usage by applications and openness in terms of used data formats. Following third part of thesis aims to create a model dataset according to National set of indicators of health services. Its structure and generated physical representation from extracted and generated data is based on research of available indicators of health services quality in the Czech Republic and Great Britain. The last part of this thesis aims to create a design of web application, using said dataset, and its subsequent verification by implementation. The outcome is web application mediating catalogue of medical facilities in the Czech Republic and mechanism for comparing health care facilities by index of mortality.
Klíčová slova: open linked data; web application; healthcare; mortality

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií