Administrace databázových systémů Oracle

Autor(ka) práce: Šilhavý, Dominik
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Štalmach, Tomáš
Diplomová práce na téma administrace databázových systémů Oracle pojednává o problémech vyskytujících se v databázích a jak tyto problémy řešit, což je důležité pro databázové administrátory, aby nemuseli dlouho hledat či vymýšlet řešení. Práce dále popisuje metody zálohování a obnovy databází, které s řešením problémů velmi úzce souvisí. Hlavním cílem je poskytnout rady a doporučení ohledně problémů v databázi, jak tyto situace řešit. Je zde ukázáno, jak tyto metody provázat se zálohováním a obnovou databáze. Cíle bylo dosaženo analýzou metod zálohování, simulací reálných problémů z praxe a ukázkou jejich řešení. Hlavním přínosem je praktická ukázka častých problémů, se kterými se může Oracle databázový administrátor setkat a především různé varianty jejich řešení. Práce obsahuje i podklady, na základě kterých se lze rozhodnout o správném nastavení a variantě zálohování a obnovy v podniku. Dalším neméně důležitým přínosem bylo vytvoření znalostních objektů na webu mbi.vse.cz. Práce se dělí na tři logické celky. Prvních šest kapitol slouží k vytvoření hranic práce, rešerši literatury a uvádí do problematiky databází Oracle, včetně metod zálohování a obnovy databází. Druhá praktická část je zaměřená na analýzu metod zálohování a obnovy, včetně simulace problémů v databázích a jejich řešení. Poslední část je věnována znalostním objektům na serveru mbi.vse.cz.
Klíčová slova: zálohování; MBI; řešení problémů; problémy v databázích; RMAN; databáze; zotavení; obnova; Oracle
Název práce: Oracle database systems administration
Autor(ka) práce: Šilhavý, Dominik
Vedoucí práce: Pour, Jan
Oponenti práce: Štalmach, Tomáš
Master's thesis with the name Oracle database systems administration describes problems in databases and how to solve them, which is important for database administrators. It helps them in delivering faster solutions without the need to look for or figure out solutions on their own. Thesis describes database backup and recovery methods that are closely related to problems solutions. The main goal is to provide guidance and recommendations regarding database troubles and how to solve them. It is shown, how to interconnect these methods with database backup and recovery. Targets were reached by backup methods analysis, real word problems simulations and resolutions were shown as well. The main contributions are practical examples of real word issues, which can be faced by database administrator, including different ways how to solve them. Thesis contains materials and based on them an administrator can decide for the best suited backup and recovery configuration and strategy in a company. Another important contribution was a creation of knowledge objects on mbi.vse.cz. Thesis is separated into three logical units. First six chapters delimit thesis borders, contain bibliography research and introduce into Oracle database issues, including methods for database backup and recovery. Second practical part aims at backup and recovery analysis and includes database troubles simulation and their resolutions. The last part is dedicated to knowledge objects on mbi.vse.cz.
Klíčová slova: problems solution; MBI; database problems; RMAN; Oracle; recovery; restore; backup; database

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií