Název práce: Měnové kurzy a jejich dopad na účetní výkaznictví dle českých účetních předpisů a IFRS
Autor(ka) práce: Zemančík, Miroslav
Vedoucí práce: Vašek, Libor
Oponenti práce: Roubíčková, Jaroslava
Cílem diplomové práce je zmapovat a vyhodnotit úpravu měnových kurzů v účetnictví dle českých účetních předpisů a zkonfrontovat ji s úpravou dle IFRS. Analyzuje společné vlastnosti a rozdíly při výběru měny, použití směnný kurzů a v způsobu přepočtu a vykazování transakcí v cizí měně. Poukázala na technické a legislativní rozdílnosti, které mohou vést k odlišnému způsobu přepočtu a vykazování kurzových rozdílů při porovnání českých účetních předpisů a IFRS.
Klíčová slova: měna vykazování; transakční rozdíly; translační rozdíly; měnové riziko; kurzové rozdíly; funkční měna
Název práce: The impact of Foreign Exchange Rates on financial statements under Czech accounting regulations and IFRS
Autor(ka) práce: Zemančík, Miroslav
Vedoucí práce: Vašek, Libor
Oponenti práce: Roubíčková, Jaroslava
The purpose of this Master's Thesis is to analyze effects of Foreign Exchange Rates on financial statements under Czech accounting regulations and IFRS. It focuses on analyzing and comparing both regulations when choosing the reporting currency or when applying rules on the usage of the correct exchange rates. By using practical excercises it compares differencies in the calculation of transaction and translation differencies with the focus on the impact on the financial statements under the both regulations.
Klíčová slova: Exchange Rates; Monetary Item; Functional currency; Transaction differencies; Translation differencies; Presentation currency; IAS 21

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu