Fragile States Index a jeho aplikace na případu Somálska

Autor(ka) práce: Bímová, Veronika
Vedoucí práce: Volenec, Otakar
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
Tato diplomová práce je případovou studií, jejímž cílem je zpracování analýzy vývoje socio-ekonomické a politické situace v Somálsku mezi lety 2007 až 2016, na základě které je v závěru vyhodnoceno, zda je Somálsko jako zhroucený stát (collapsed state) označováno opodstatněně či nikoliv. Analýza je provedena s využitím nástroje Fragile States Index (FSI) organizace Fund for Peace vycházejícího z konceptu dvanácti základních indikátorů rozdělených do třech oblastí: sociální, ekonomické a politické. Celá práce je rozdělena do pěti kapitol, přičemž první z nich představuje teoretický rámec a stručně shrnuje problematiku slabé státnosti a definuje základní pojmy. Druhá, třetí a čtvrtá kapitola tvoří hlavní část práce, kterou je analýza socioekonomické a politické situace Somálska provedená s využitím nástroje FSI. V rámci páté kapitoly je demonstrován konkrétní vývoj FSI na případu Somálska mezi lety 2007 až 2016.
Klíčová slova: Fragile States Index; Somálsko; zhroucený stát; collapsed state; chudoba; kriminalizace státu; delegitimizace státu
Název práce: Fragile States Index demonstrated by the Somalia case
Autor(ka) práce: Bímová, Veronika
Vedoucí práce: Volenec, Otakar
Oponenti práce: Dubský, Zbyněk
This diploma thesis is a case study aiming to analyse the development of socioeconomic and political situation in Somalia between 2007 and 2016. Based on this analysis, it should be decided whether it is justified to rank Somalia among the so called collapsed states. This analysis is performed using the critical tool Fragile States Index developed by the Fund for Peace organisation. Its underlying concept are twelve basic indicators divided in three groups: social, economic and political. The thesis consists of five parts: the first chapter presents a theoretical framework, summarizes the issue of weak statehood and defines basic concepts. The second, third and fourth chapters constitute the main part of the thesis presenting the analysis of the socioeconomic and political situation in Somalia conducted with the use of the FSI tool. The fifth chapter shows the particular development of the FSI in Somalia between 2007 and 2016.
Klíčová slova: Somalia; collapsed state; Fragile States Index; poverty; criminalization of the state; delegitimization of the state

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie