Produkce břidlicového plynu v USA a Číně: dopady a potenciál

Název práce: Produkcia bridlicového plynu v USA a Číne: dopady a potenciál
Jazyk práce: Slovensky
Táto diplomová práca sa venuje produkcii bridlicového plynu v USA a Číne, dopadmi, ktoré sú s ňou spojené a budúcemu potenciálu bridlicového plynu. Hlavným cieľom práce je zanalyzovať a detailne preskúmať súčasnú situáciu s touto komoditou vo vybraných krajinách. V prvej teoreticko-metodickej časti sa práca zaoberá základnými charakteristikami a informáciami spojenými so zemným a bridlicovým plynom. V ďalších kapitolách sa potom nachádza podrobný rozklad týkajúci sa zásob tejto komodity, ťažby a dopadov na jednotlivé sektory ekonomiky a životné prostredie USA a Číny. Záverenčá kapitola je zameraná na potenciálny vývoj bridlicového plynu vo vybraných krajinách. V teoreticko-metodickej časti je využívaná hlavne popisná metóda, ktorá vychádza najmä z knižnej literatúry. V ďalších kapitolách je zastúpená metóda analýzy, porovnávania, analógie a syntézie, ktorá sa skladala z prevažne internetových zdrojov.
Klíčová slova: dopady bridlicového plynu; produkcia bridlicového plynu; zemný plyn; bridlicový plyn; potenciál bridlicového plynu
Název práce: Produkce břidlicového plynu v USA a Číně: dopady a potenciál
Jazyk práce: Slovensky
Tato diplomová práce se věnuje produkci břidlicového plynu v USA a Číne, dopady, které jsou s ní spjaté a budoucímu potenciálu břidlicového plynu. Hlavním cílem práce je zanalyzovat a detailně prozkoumat současní situaci s touto komoditou ve vybraných zemích. V prní teoreticko-metodické části se práce zabývá základními charakteristikami a informacemi spjatými se zemním a břidlicovým plynem. V dalších kapitolách se potom nachází podrobní rozklad týkající se zásob této komodity, těžby a dopadů na jednotlivé sektory ekonomiky a životní prostředí USA a Číny. Závěrečná kapitola je zaměřena na potenciální vývoj břidlicového plynu ve vybraných zemích. V teoreticko-metodické části je využívána hlavně popisní metoda, která vychází převažně z knižní literatury. V dalších kapitolách je zastoupena metoda analýzy, komparace, analogie a syntézy, která se skládala přimárně z internetových zdrojů.
Klíčová slova: břidlicový plyn; zemní plyn; dopady břidlicového plynu; potenciál břidlicového plynu; produkce břidlicového plynu
Název práce: Shale gas production in USA and China: impacts and potential
Jazyk práce: Slovensky
This diploma thesis dedicates to production of shale gas in USA and China, impacts related to it and future potential of shale gas. The main objective of the thesis is to analyse and explore in detail current situation with this commodity in selected countries. In the first theoretical-methodological part, the thesis is focused on essential characteristics and information about natural and shale gas. In the next chapters is situated detailed breakdown of resources, production and impact on various sectors of economy and environment in USA and China. Final chapter is dedicated to potential development of shale gas in selected countries. In the theoretical-methodological part is primarily used descriptive method, mainly based on literature sources. In the next chapters is also used analysis, comparative method, analogy and synthesis, which are mainly consist of internet resources.
Klíčová slova: shale gas; production of shale gas; impact of shale gas; natural gas; potential of shale gas

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů