Analýza cloudových řešení Business Intelligence pro SME

Autor(ka) práce: Slavětínský, Radek
Vedoucí práce: Novotný, Ota
Oponenti práce: Kerol, Valeria
Diplomová práce je zaměřena na analýzu aktuálně nabízených produktů podporujících Business Intelligence (BI) pro malé a střední podniky (SME). Současné řešení BI dostupné SME je převážně nabízené prostřednictvím Cloud computingu, konkrétně formou software jako služba (SaaS), jehož pořízení vyžaduje nízké počáteční náklady. Cílem této práce je rozebrat práci v aplikacích pro BI v cloudu, které by mohly využít malé a střední podniky a detailně analyzovat a vzájemně porovnat celosvětově rozšířené reportovací nástroje distribuované jako SaaS v nižší cenové kategorii. Teoretická část uvádí popis oblasti Cloud computing a BI systémů. V praktické části jsou vybrány produkty IBM Watson Analytics, Qlik Sense Cloud, Zoho Reports, Tableau Public a Microsoft Power BI. Praktické otestování těchto aplikací bylo provedeno na základě hodnocení zvolených metrik s vahami vypočtenými pomocí Fullerova trojúhelníku. Provedené analýzy a získané informace tvoří podklad pro srovnání vybraných aplikací. Přínos práce je v objevení silných a slabých stránek těchto řešení. Výstup může být využit jako podklad při výběru BI aplikace pro SME.
Klíčová slova: Cloud computing; Microsoft Power BI; Tableau Public; Zoho Reports; Qlik Sense Cloud; Fullerova metoda; reporting; Software as a Service; analytické nástroje; Business Intelligence; metriky; IBM Watson Analytics
Název práce: The analysis of cloud-based Business Intelligence solutions for SMEs
Autor(ka) práce: Slavětínský, Radek
Vedoucí práce: Novotný, Ota
Oponenti práce: Kerol, Valeria
The thesis is focused on the analysis of presently offered products supporting Business Intelligence (BI) which are affordable for small and medium-sized enterprises (SMEs). Current BI solutions available to SMEs are mostly offered via Cloud computing, specifically in the form of Software as a Service (SaaS) as it requires low initial acquisition costs. The objectives of this thesis are to analyse the work in applications for BI in cloud that can be used by SMEs and to analyse in detail the comparison the worldwide extended reporting tools distributed as SaaS in the lower price category. The theoretical part provides a description of the Cloud computing and the BI system. In the practical part are selected following products: IBM Watson Analytics, Qlik Sense Cloud, Zoho Reports, Tableau Public and Microsoft Power BI. Practical testing of these applications was based on evaluation of the selected metrics with weights calculated by using the Fuller's triangle. Analyses and the information form the basis for comparison of selected applications. The contribution of this thesis is in discovering the strengths and weaknesses of these BI solutions. The output of this thesis can be used as a source for the selection of BI applications for SMEs.
Klíčová slova: Tableau Public; Zoho Reports; Qlik Sense Cloud; analysis tools; Fuller's method; IBM Watson Analytics; reporting; metrics; Cloud computing; Business Intelligence; Microsoft Power BI; Software as a Service

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií