Tvorba metodiky pro výkonové srovnání databázových systémů datových skladů

Název práce: Tvorba metodiky pro výkonové srovnání databázových systémů datových skladů
Autor(ka) práce: Ronovský, Jan
Vedoucí práce: Pavlíček, Antonín
Oponenti práce: Meixner, Jiří
Práce se zabývá tvorbou metodiky pro výkonové srovnání datového skladu. Práce nejprve definuje datové sklady v různých etapách vývoje podnikového řešení business intelligence a popisuje teoretické poznatky o datových skladech. Při definici vlastní metodiky je nejdříve vymezen popis architektury standardizovaného datového skladu, toku dat mezi oblastmi datového skladu a procesů v datovém skladu. Pochopení těchto oblastí je zásadní pro zajištění aplikovatelnosti metodiky. Metodika nabízí ucelený logický sousled kroků, které spouští a zahrnují testování systémů pro datové sklady. Přínos této práce tak spočívá v nabídnutí postupného návodu, co všechno musí podnik provést při testování různých systémů pro datové sklady. Taktéž upřesňuje, jak by takové testování mělo vypadat na střední úrovni detailu, která je minimální nutnou abstrakcí z důvodu široké použitelnosti metodiky. Tato metodika tak nabízí řešení dílčího problému výkonu při řešení strategického problému - který datový sklad bychom měli v podniku používat?. Metodika nicméně vyžaduje již rámcově vydefinovanou znalost toho, co podnik v datovém skladu bude přechovávat za data, v jaké formě a k čemu datový sklad bude používat.
Klíčová slova: výkonové srovnání; datový sklad; business intelligence; metodika; DWH
Název práce: Development of methodics for performance comparison of data warehouse systems
Autor(ka) práce: Ronovský, Jan
Vedoucí práce: Pavlíček, Antonín
Oponenti práce: Meixner, Jiří
This thesis focuses on developing methodics for performance comparison of data warehouse systems. Firstly, the thesis defines data warehouses in various development stages of organization BI and describes knowledge about data warehouses. Methodics developed in the thesis describes architecture of standardized data warehouse, data flow between areas of data warehouse and processes in data warehouse. Understanding of these concepts is crucial for assurance of methodics applicability. Methodics offer logical progression of steps, which start and include testing of data warehouse systems. The contribution of the thesis is in having guide, what needs to be done when organization must do while testing various systems for data warehouses. Also it describes how this testing should be done on middle level detail, which is the absolute minimum level of abstraction that can be done due to wide applicability of methodics. Methodics offers solution to the problem of performance comparison when organization need to answer question - Which data warehouse system should we use in our organization? However, methodics expects already some knowledge about data warehouse content.
Klíčová slova: business intelligence; methodics; data warehouse; DWH; performance comparison

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační management
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky