Název práce: Možnosti, rizika a legislativní omezení multirotorů z pohledu managementu informací
Autor(ka) práce: Štěrba, Jan
Vedoucí práce: Sigmund, Tomáš
Oponenti práce: Čermák, Radim
Diplomová práce se zabývá možnostmi a riziky multirotorů v souvislosti se získáváním, zpracováním a distribucí informací s ohledem na to, jak jsou možnosti omezovány a rizika řešeny legislativou. Cílem teoretické části práce bylo analyzovat, jak se multirotory zapojují do informační společnosti, jaké jsou možnosti jejich využití v souvislosti se sběrem dat a získáváním informací, jaké z jejich používání plynou rizika a jak celou tuto problematiku reflektuje česká legislativa. Kategorizované možnosti využití uvádí praktické příklady, jaká data mohou multirotory poskytovat a jak mohou být multirotory využity k získávání informací. Rizika spojená s užíváním multirotorů byla zjištěna především v souvislosti s narušováním soukromí a fyzickou bezpečností. Na základě rešerší legislativních pramenů bylo zjištěno, že legislativa velice dobře pokrývá rizika. Cílem výzkumné části práce bylo zjistit, jak tuto legislativu dodržují uživatelé multirotorů, jaká ustanovení porušují z hlediska leteckých předpisů a v jaké míře je narušováno soukromí třetích osob při používání multirotorů. Na základě kvantitativní formy výzkumu, kde metodou výzkumu byl elektronický dotazník, práce zjistila, že ačkoli přibližně polovina uživatelů nelétá v souladu s leteckým předpisem L2 - pravidla létání, 78 % z nich porušuje pouze jedno ustanovení. Navíc lze konstatovat závislost mezi přítomností navigačních systémů na palubě multirotoru a porušováním tohoto předpisu. Bylo také zjištěno, že 89 % uživatelů nenarušuje za pomoci multirotoru soukromí třetích osob a že porušování doplňku X a narušování soukromí jsou na sobě nezávislé.
Klíčová slova: sběr dat; legislativa; multirotory; získávání informací
Název práce: Possibilities, risks and legislative restrictions of multirotors from information management point of view
Autor(ka) práce: Štěrba, Jan
Vedoucí práce: Sigmund, Tomáš
Oponenti práce: Čermák, Radim
The thesis deals with the possibilities and risks of multirotors in connection with acquiring, processing and distribution of information with regard to how these possibilities are limited and the risks addressed by legislation. The aim of the theoretical part of this thesis was to analyze how multirotors are involved in the information society, what are the possibilities of their use in connection with data collection and acquiring of information, what are the risks of using them and how problems are dealt with by Czech legislation. Categorized use possibilities state practical examples of what data can multirotors provide and how multirotors can be used to acquire information. The risks associated with using multirotors were found mainly in context of invasion of privacy and physical security. Based on the research of legislative sources, it was found that the legislation covers all the risks very well. The aim of the research part of this thesis was to find out how the users of multirotors abide the current legislation, which provisions they violate from the point of view of aviation regulations and to what extent they invade the privacy of third parties when using multirotors. Based on quantitative research, where the research method used was an electronic questionnaire, it was found that even though that about half of the users do not fly in accordance with aviation regulation L2 - aviation rules, 78% of them violates only one provision. In addition, it can be stated that there is a dependence between the presence of navigation systems on a multirotor and violation of this aviation regulation. It was also found that 89% of users do not intrude the privacy of third parties by using multirotors and that the violation of the amendment X and intruding of privacy are independent.
Klíčová slova: multirotors; data collection; legislation; acquiring information

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační management
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky