Přínosy a Výzvy Použití Podnikové Architektury v Organizacích

Název práce: Benefits and Challenges of Enterprise Architecture Use in Organizations
Autor(ka) práce: Mansurova, Dinara
Vedoucí práce: Šebesta, Michal
Oponenti práce: Bruckner, Tomáš
Jazyk práce: English
This thesis deals with the topic of benefits and challenges of Enterprise Architecture (EA) use in organizations. The main objective of this thesis is the critical analysis of EA potential use in sample organization by examining its benefits and challenges, which results in form of recommendations necessary for efficient management of the organization using EA. Firstly, the thesis introduces the topic of EA along with its core concepts and principles. Then, the author discusses main drivers for EA and its typical application. Perceived in the field of EA benefits and challenges are identified and classified. The result is then confronted with a practical case study, which describes EA application in a sample organization. The author conducts the experimental EA initiative in that organization, by modeling current state (as-is) and potential solution architectures. The main deliverable of this initiative for the organization is the critical analysis of potential EA use within the organization with the identification of its added value and challenges. The findings are then summarized in form of recommendations for the future development of information systems of the organization.
Klíčová slova: ArchiMate; TOGAF; benefits and challenges; Enterprise Architecture; Czech Technical University in Prague
Název práce: Přínosy a Výzvy Použití Podnikové Architektury v Organizacích
Autor(ka) práce: Mansurova, Dinara
Vedoucí práce: Šebesta, Michal
Oponenti práce: Bruckner, Tomáš
Jazyk práce: English
Tato diplomová práce se zabývá zkoumáním přínosů a možných výzev při použití Podnikové Architektury (PA) v organizacích. Hlavním cílem této práce je kritická analýza potenciálního využití procesu PA ve vybraném reálném podniku. Analýza je provedena metodou zkoumání přínosů a výzev spojených s použitím PA, což vede k výsledkům ve formě doporučení nezbytných pro efektivní řízení podniku. Na začátku seznamuje táto práce čtenáře s pojmem PA a vysvětluje jeho hlavní koncepty a principy. Pak autor této práce diskutuje o typických scénářích využití a důvodech, které nutí firmy k zavedení PA. Autor také identifikuje a klasifikuje přínosy a výzvy, jak jsou uvedené v odborné literatuře z oblasti PA. Získané výsledky jsou dále porovnávané s případem praktického využití PA v rámci vybrané organizace. Autor se pokouší aplikovat PA v dané organizaci tím, že modeluje současný stav struktury organizace (as-is) a navrhuje možné architektonické řešení (solution architectures). Hlavním přínosem tohoto pokusu je poskytnutí kritické analýzy použití PA v rámci dané organizace a identifikace přidaných hodnot a výzev PA. Nálezy objevené během experimentálního pokusu jsou pak shrnuty ve formě doporučení pro budoucí rozvoj informačních systémů v dané organizaci.
Klíčová slova: ArchiMate; Podniková Architektura; TOGAF; přínosy a výzvy; České vysoké učení technické v Praze

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií