Název práce: Návrh a aplikace modelu pro testování implementace nové části DWH na platformě Teradata
Autor(ka) práce: Lysáček, Jakub
Vedoucí práce: Matuštík, Ondřej
Oponenti práce: Meixner, Jiří
Práce se zaměřuje na aplikaci teorie softwarového testování na testování v oblasti datových skladů. Hlavním cílem práce je představení vybrané teorie z oblasti testování softwaru a její analogické použití v oblasti testování datových skladů. Součástí hlavního cíle je představení architektonického modelu procesu testování a zaměření se na problematickou část oblasti testování datových skladů. Dílčím cíle práce je ověření problematické části modelu na příkladovém scénáři. Dílčí cíl se dělí na sběr a kategorizaci požadavků a na demonstraci ovlivnění procesu testování vlivem změny požadavků, dostupných zdrojů a specifickým prostředím systému Teradata. V teoretické části jsou shrnuty vybrané poznatky z teorie testování softwaru, které jsou s pomocí dostupné literatury převedeny do oblasti datových skladů. Kapitola představuje fáze testování datových skladů a konkrétní cíle testování dané fáze. Dále kapitola popisuje kategorizaci dimenzí kvality dle modelu FURPS a vybrané způsoby klasifikace priority požadavků. Ve druhé části je představen architektonický model procesu testování, jehož entity jsou detailně popsány. Následně se část zaměřuje na oblast sběru a vyhodnocení požadavků, ve které je představen vliv času, dostupných zdrojů a požadované kvality na nastavení procesu testování. V praktické části je na příkladu představena probíraná problematická část, tedy sběr požadavků, jejich přiřazení k dimenzím kvality a kategorizace dle jejich priority. Následně je představen vliv projektových zdrojů a požadavků na rozsah testování. Praktická část ukázala, že sběr požadavků a určení jejich priorit umožňuje utřídit rozsah testování do logických a přehledných celků, určit role a jejich zodpovědnosti a agilně reagovat na po-žadavky projektu, které se mohou měnit. Práce také ukázala, že změny rozsahu testování s sebou nesou určitá rizika, která je nutné zvážit.
Klíčová slova: dimenze kvality; sběr požadavků; model testování; datové sklady; Teradata
Název práce: Proposal and application of model for testing DWH implementation on Teradata platform
Autor(ka) práce: Lysáček, Jakub
Vedoucí práce: Matuštík, Ondřej
Oponenti práce: Meixner, Jiří
The thesis focuses on application of theory of software testing in data warehousing area. The main goal of the thesis is an introduction of selected theory of software testing and analogical use of the theory in data warehousing environment. Part of the main goal is an introduction of architectonic model of testing process and later on focusing on part of testing which is problematic in data warehousing area. Partial goal of the thesis is validation of problematic part of the model using practical scenario. This partial goal is divided into two parts. First part focuses on requirements gathering and categorizing their priority. Second part focuses on demonstrating how project requirements, available resources and Teradata specific environment manipulate with the testing process. Theoretical part summarizes selected theory of software testing which is later applied in the area of data warehouse testing. The chapter introduces phases of data warehouse testing and specific goals of each testing phase. Chapter also describes model FURPS which is used to classify software quality dimensions a selected methods of requirements priority classification. An architectural model of testing process and its entities are described in the second part of theory. The theory then focuses on problematic part of the model which is requirements gathering and classification of their priority and demonstrates the influence of time, quality requirements and available resources on the overall process of testing. Practical part introduces a real-life scenario which demonstrates an application of described theory, namely requirements gathering, classification of requirements priorities and assigning dimensions of quality. The next part demonstrates the influence of available resources and requirements on the scope of testing. The outcome of the practical part of the thesis is that requirements gathering and classification of their priorities allows us to classify and sort scope of testing into logical and clear units, assign roles and their responsibilities and flexibly react on changes of project requirements. The thesis also points out that there are risks associated with changes of scope and emphasizes on the need of their evaluation.
Klíčová slova: requirements gathering; Teradata; quality dimensions; testing model; Data warehousing

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační management
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky