Tvorba publikačního plánu v oblasti vědy a výzkumu

Název práce: Tvorba publikačního plánu v oblasti vědy a výzkumu
Autor(ka) práce: Smetana, Tomáš
Vedoucí práce: Chlapek, Dušan
Oponenti práce: Kučera, Jan
Diplomová práce se zabývá tématem otevřených dat, především z oblasti vědy a výzkumu. V práci je definováno 6 dílčích cílů a to charakterizovat oblast vědy a výzkumu v ČR a ve světě, charakterizovat problematiku otevřených dat v ČR a ve světě, popsat způsob publikace dat o podpoře vědy a výzkumu v ČR a ve světě, navrhnout postup a vytvořit publikační plán pro TA ČR, připravit ukázkové datové sady a nakonec zhodnotit použitý postup. Práce je členěna do tematických bloků, které vycházejí z těchto cílů. Skládá se z úvodu, teoretické části, praktické části a závěru. V úvodní části jsou vymezeny cíle práce a rešerše zdrojů věnujících se podobné tématice. V teoretické části je charakterizována problematika oblast vědy a problematika otevřených dat v ČR a dalších zemích a také postup tvorby publikačního plánu dle zvolené metodiky. Praktická část obsahuje dle stanovených cílů dvě části, jednou je analýza otevřených dat o vědě a výzkumu a druhou příprava publikačního plánu TA ČR. Praktická část je zakončena zhodnocením použitého postupu s návrhy na zlepšení. Závěr obsahuje shrnutí celé práce a vyhodnocení dosažení cílů.
Klíčová slova: datová sada; metodika; NKOD; katalog; otevřená data; výzkum; věda
Název práce: Creation of a publication plan in the field of science and research
Autor(ka) práce: Smetana, Tomáš
Vedoucí práce: Chlapek, Dušan
Oponenti práce: Kučera, Jan
This thesis focuses on the topic of open data, especially in the field of science and research. The work is defined by six sub-targets and characterize the area of science and research in the Czech Republic and abroad, to characterize the issue of open data in the Czech Republic and in the world, describe the method of publication of data on the promotion of science and research in the Czech Republic and in the world, how to propose a procedure and create publications plan for TA CR, prepare a sample dataset, and then evaluate the procedure used. The work is divided into thematic blocks, which are based on these goals. It consists of an introduction, theoretical part, practical part and conclusion. The introductory section defines the objectives of work and research resources devoted to similar topics. The theoretical part describes the problems of science and the problem of open data in the Czech Republic and other countries, and also the process of creating publication plan according to the chosen methodology. The practical part contains according to the targets two parts, one is the analysis of open data of science and research and other preparation publication plan TA CR. The practical part ends with evaluation of procedure used with proposals for improvement. The conclusion contains a summary of the work and evaluate the goals achieved.
Klíčová slova: research; open data; dataset; national catalog; catalog; method; science

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Podniková informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky