Aplikace principů a technologií telemedicíny v oblasti životního pojištění

Název práce: Aplikácia princípov a technológií telemedicíny v oblasti životného poistenia
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom diplomovej práce je popis a aplikácia nového produktu v oblasti životného poistenia, založeného na monitorovaní telesných parametrov a fyzickej aktivity poistencov a to pomocou nositeľných zariadení. Na základe analýzy získaných dát zo strany poisťovne môže byť poistencom nastavená odpovedajúca cena ich životného poistenia. V úvode práce bude opísaný princíp Internetu vecí, ktorého myšlienka sa odzrkadľuje v ďalšej časti popisovaných oboroch eHealth a telemedicíny, kde budú primárne definované možnosti využitia informačných a komunikačných technológií v týchto oboroch. Jednou z technológií, ktorú je možno aplikovať v týchto oboroch sú už spomínané nositeľné zariadenia, ktoré je možné využiť k základnému monitorovaniu zdravotného stavu jedincov. Okrem zdravotníctva je možné tieto zariadenia využiť i v poisťovníctve, kde je možné pomocou nich sledovať fyzickú aktivitu a vybrané telesné parametre jedincov a motivovať ich k pohybu a zdravému životnému štýlu vo forme zliav z poistenia. Práca poukáže na súčasný stav využitia týchto zariadení na tunajšom, ale i celosvetovom poistnom trhu a predstaví možný princíp fungovania modelu monitorovania a analyzovania telesných parametrov a životného štýlu na českom poistnom trhu v podobe nového produktu životného poistenia.
Klíčová slova: internet vecí; eHealth; životné poistenie; fitness náramok; telemedicína; nositeľné zariadenia
Název práce: Aplikace principů a technologií telemedicíny v oblasti životního pojištění
Jazyk práce: Slovensky
Cílem diplomové práce je popis a aplikace nového produktu v oblasti životního pojištění, založena na monitorování telesných parametrů a fyzický aktivity pojištěnců a to pomocí nositelných zařízení. Na základě analýzy získaných dat ze strany pojišťovny může být pojištěncům nastavená odpovedající cena jejich životního pojištění. V úvodu práce bude popsán princip internetu věcí, kterého myšlenka se odráží v další části popisovaných oboroch eHealth a telemedicíny, kde budou primárně definovaný možnosti využití informačních a komunikačních technologií v těchto oboroch. Jednou z technologií, kterou je možno aplikovat v těchto oboroch jsou již spomínaný nositelný zařízení, které je možné využít k základnímu monitorovaní zdravotního stavu jedinců. Kromně zdravotníctví je možný tyto zařízení využít i v pojišťovnictví, kde je možné pomocí nich sledovat fyzickou aktivitu a vybrané telesný parametre jedinců a motivovat je k pohybu a zdravému životnímu stylu vo formě slev z pojištění. Práca poukáže na současný stav využití těchto zařízení na zdejším, ale i celosvětovém pojistném trhu a představí možný princip fungování modelu monitorování a analyzování telesných parametrů a životního sylu na českém pojistném trhu v podobě nového produktu životního pojištění.
Klíčová slova: eHealth; telemedicína; životní pojištění; internet věcí; nositelné zařízení; fitness náramek
Název práce: Application of telemedicine principles and technologies in the field of life insurance
Jazyk práce: Slovensky
The aim of diploma thesis is description and application of new product in life insurance area. This product is based on insured body parameters and physical activity monitoring with the assistance of wearables. Based on analysis of the data obtained by the insurance company, it can be setting appropriate and fair price of life insurance. Introduction describes principle of Internet of Things, which idea is reflected in next part described eHealth and telemedicine industries, where will be defined the possibilities of use information and communication technologies in these industries. One from the technologies using in these industries are already mentioned wearables, which can be used into the basic monitoring of individuals health condition. Except of health services is possible use these wearables in insurance industry too, where can monitor physical activity and selected body parameters of individuals and motivate them to exercise and healthy lifestyle in form of insurance discounts. The thesis points to current situation of using these devices at the local as well as global insurance market and possible principle of monitoring and analysis body parameters and lifestyle at Czech insurance market in the form of a new life insurance product.
Klíčová slova: fitness bracelet; wearables; internet of things; eHealth; telemedicine; life insurance

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační management
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky