Návrh a implementace metodiky pro testování v agilních projektech

Název práce: Návrh a implementace metodiky pro testování v agilních projektech
Autor(ka) práce: Kemr, Jakub
Vedoucí práce: Buchalcevová, Alena
Oponenti práce: Doležel, Michal
Diplomová práce se zaměřuje na oblast testování v rámci agilního přístupu k vývoji softwaru. Cílem práce je navrhnout a implementovat metodiku pro testování v agilních projektech v nástroji Eclipse Process Framework Composer na základě analýzy procesu testování a souvisejících postupů konkrétního, agilně řízeného projektu. Práce je rozdělena na tři části. Teoretická část se nejprve věnuje základním definicím a úvodu do tématu, a poté se zabývá rozdíly mezi vodopádovým a agilně řízeným projektem. Závěr teoretické části je zaměřený na aktuální stav v oblasti agilního vývoje a rostoucí důležitost testování v agilních týmech. Druhá část práce je věnována charakteristice metodik, ze kterých práce vychází a jejich komparativnímu zhodnocení oproti specifikovaným požadavkům na rozšířenou metodiku pro testování v agilních projektech. Následně jsou v práci analyzovány procesy a postupy konkrétního, agilně řízeného projektu, na základě rozložení procesu vývoje na dílčí části. V rámci analýzy procesu vývoje jsou dále provedeny celkem tři výzkumy, z jejichž výsledků jsou odvozeny identifikované problémy v oblasti testování softwaru. Třetí část práce se věnuje návrhu na rozšíření metodiky pro testování v agilních projektech, jeho charakteristice, obsahu dílčích částí a implementaci v nástroji EPFC. Hlavním přínosem diplomové práce je odstranění identifikovaných problémů v týmu a celkové zkvalitnění procesu testování na základě implementace vytvořené metodiky MMSP-AV, která rozšiřuje metodiku MMSP o agilní přístup k testování, uživatelské testování a širokou škálu dalších prvků, které jsou klíčové pro agilní vývoj softwaru. V závěru práce jsou shrnuty všechny získané poznatky a možnosti dalšího rozšíření diplomové práce a publikované metodiky.
Klíčová slova: metodika MMSP; testování softwaru; uživatelské zkušenosti; EPF Composer; agilní vývoj
Název práce: Design and implementation of Agile testing methodology
Autor(ka) práce: Kemr, Jakub
Vedoucí práce: Buchalcevová, Alena
Oponenti práce: Doležel, Michal
The thesis focuses on the area of testing within Agile software development. The goal of the thesis is to design and implement a methodology for Agile testing in a specific project using the Eclipse Process Framework Composer tool based on an analysis of the testing process and related procedures in a specific, Agile development team. The thesis is divided into three parts. Theoretical part deals with the principal definitions and introduction to the topic and differences between Waterfall and Agile project management. The conclusion of the theoretical part is focused on the actual status of Agile development and growing importance of testing in Agile teams. The second part of the thesis is devoted on the characteristics of methodologies that the thesis is based on. These methodologies are compared to the requirements of extended methodology for Agile testing. The next part is an analysis of the processes and procedures in the Agile development team based on division of the development process into individual parts. Based on the analysis, and another three surveys there are identified problems in the software testing area. The third part is devoted to designing extension of methodology for Agile testing, its characteristics and implementation using the EPFC tool. Based on the extended and implemented methodology MMSP-AV, the main contribution of the thesis is the elimination of the identified problems and the overall improvement of the testing process. The default methodology MMSP is extended by Agile testing, User Experience testing and wide variety of key elements of the Agile software development. Final part summarizes all the lessons learned and opportunities for further expansion of the thesis and published methodology.
Klíčová slova: user experience; EPF composer; MMSP methodology; agile development; software testing

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií