Metodika návrhu RESTful API

Autor(ka) práce: Melena, Lukáš
Vedoucí práce: Gála, Libor
Oponenti práce: Daněk, Pavel
Tato práce se zabývá problematikou metodiky návrhu RESTful API, které se v dnešní době těší velké popularitě, ale chybí postup pro jeho úspěšnou tvorbu. Cílem práce je proto návrh metodiky návrhu RESTful API, které bude splňovat všechny principy RESTu a Re-source-oriented architecture definované autory Fieldingem, Richardsonem a Rubym. Zaměření metodiky je pouze na oblast analýzy a návrhu API. V první části práce je vymezený aktuální stav problematiky v oblasti RESTful API, zaměře-ný především na definované principy a přístupy, které slouží k jejich naplnění. V druhé části práce je popsána navržená metodika, která je vytvořena konsolidací poznatků z první části do uceleného postupu, jak vytvořit návrh RESTful API. Tento postup byl ověřený na reálném projektu a výsledky jsou popsány v poslední části této práce.
Klíčová slova: API; REST; Methodology for small software projects (MMSP); RESTful API; Resource-oriented architecture (ROA)
Název práce: RESTful API Design Methodology
Autor(ka) práce: Melena, Lukáš
Vedoucí práce: Gála, Libor
Oponenti práce: Daněk, Pavel
The subject of this thesis is RESTful API Design methodology. RESTful API is currently very popular type of API, but there is missing comprehensive guide how to create it. The target of this thesis is to design methodology of design RESTful API which fulfills all REST and Resource-oriented architecture principles defined by Fielding, Richardson and Ruby. The focus of the methodology is only on analysis and design of API. The first part is about description of RESTful API current situation, mainly focusing on principles and approaches how to fulfill them. The second part of this thesis consists description of created methodology, which was created by consolidation of finding in the first part, to create design of RESTful API. This methodology was verified on a real project and the results are described in the last part of this thesis.
Klíčová slova: Methodology for small software projects (MMSP); Resource-oriented architecture (ROA); API; REST; RESTful API

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií