Ekonomická migrace do zemí EU v kontextu procesu globalizace

Název práce: Ekonomická migrace do zemí EU v kontextu procesu globalizace
Autor(ka) práce: Pustovalova, Anastasie
Vedoucí práce: Procházková Ilinitchi, Cristina
Oponenti práce: Straková, Eliška
Předmětem bakalářské práce je analýza vztahů mezi ekonomickou migrací a globalizací se zaměřením na konkrétní situaci Evropské unie. Teoretická část práce je věnována popisu trendů globalizace a jejich působení v současném světě. Zabývá se také momentální podobou migrace mezi členskými zeměmi i imigrací ze třetích zemí do EU jako celku. Zvláštní pozornost je věnována migrantským komunitám přítomným v členských zemích Evropské unie. Analytická část spojuje konkrétní procesy globalizace s jejich působením na ekonomickou migraci do zemí EU. Zabývá se tím, jaké skupiny migrantů jsou prostřednictvím globalizace podporovány k emigraci do EU a zejména jakým způsobem k tomu dochází.
Klíčová slova: Globalizace; Evropská unie; Ekonomická migrace; Migrace
Název práce: Economic migration to the EU in the context of globalisation
Autor(ka) práce: Pustovalova, Anastasie
Vedoucí práce: Procházková Ilinitchi, Cristina
Oponenti práce: Straková, Eliška
This bachelor´s thesis focuses on the interdependencies between globalization and economic migration into member states of the EU. It reveals which specific aspects of globalisation have an impact on the way economic migration evolves. The thesis describes recent characteristics of migration into the EU. It tackles both intra-EU and extra-EU migration. There is a special focus on migrant communities which are present on territory of the EU. It specifically elaborates how globalisation influences those groups. It also describes the incentives that evolution of globalisation provides to the migration. It shows which groups of migrants are favoured and by which ways this could influence future economic migration.
Klíčová slova: European Union; Migration; Economic migration; Globalisation

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod