Critical Theory and Dialectics of Contemporary Economics

Vedoucí práce: Chytil, Zdeněk
Oponenti práce: Pavlík, Ján; Valenčík, Radim; Yagan, Danny
Jazyk práce: English
The subject of this dissertation thesis is a confrontation of contemporary economic thought with critical theory. Based on the holistic critique of the production process, the author deals with elementary principles of wealth creation and allocation, mirroring themselves in the issue of economic inequality. An applied transdisciplinary approach leads to dialectical understanding of market mechanism which accentuates an antagonistic character of its actors´ aims and reveals its non-empirical causalities. These abstract connections then become a viable explanatory complement to already advanced empirical apparatus of economic inequality. The goal of the thesis is to formulate an economic model that takes into consideration both empirical findings of contemporary studies on economic inequality and reflection of the critical theory. The value added lies in the fact that the economic model presents an interaction of economic agents and through probabilistic drive towards deepening economic inequalities exposes market mechanism as the diverging factor of social reproduction. Further, the model shows that Pareto-optimization, a frequently used analytically-normative tool of contemporary economics, principally does not suffice in grasping market-based inequalities. The contribution of the thesis is researching particular economic phenomena from the unique perspective which has not been yet fully accomplished in the context of modern economics.
Klíčová slova: dialectics; economic inequality; market mechanism; critical theory
Název práce: Critical Theory and Dialectics of Contemporary Economics
Autor(ka) práce: Maialeh, Robin
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Chytil, Zdeněk
Oponenti práce: Pavlík, Ján; Valenčík, Radim; Yagan, Danny
Jazyk práce: English
Tato práce se zabývá vztahem soudobého ekonomického myšlení a kritické teorie. Autor na základě holisticky-kritického rozboru produkčního procesu řeší elementární principy tvorby a alokace bohatství, jež se odráží v tématu ekonomické nerovnosti. Aplikací tohoto transdisciplinárního přístupu dochází k dialektickému uchopení tržního mechanismu, jež v důsledku akcentuje antagonistický charakter zájmů zúčastněných aktérů. Dialektické chápání produkčního procesu zároveň vede k odhalení neempirických kauzalit a stává se tak komplementem dnes již vysoce rozvinutého empirického aparátu ve věci ekonomické nerovnosti. Cílem práce je pak formulace ekonomického modelu, který je vystavěn jak na základě empirických poznatků současného ekonomického výzkumu nerovnosti, tak na reflexi kritické teorie. Tím je navázáno na přidanou hodnotu celé práce, neboť model zobrazuje interakci ekonomických agentů a skrze pravděpodobnostní podněty k prohlubování ekonomických nerovností odhaluje tržní mechanismus jako divergenční faktor společenské reprodukce. Dále model ukazuje, že rozšířený analyticko-normativní nástroj Paretovy optimalizace z principu nemůže tyto nerovnosti normativně vyhodnotit. Nejobecnějším přínosem práce pak je zkoumání ekonomických fenoménů z unikátní perspektivy, která doposud nebyla reflektována v kontextu moderní ekonomie.
Klíčová slova: tržní mechanismus; dialektika; ekonomická nerovnost; kritická teorie

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.