Budování firmy a jejího informačního systému

Název práce: Budování firmy a jejího informačního systému
Autor(ka) práce: Pokorný, Jakub
Vedoucí práce: Stanovská, Iva
Oponenti práce: Huňáček, Tomáš
V 21. století vzniká mnoho nových firem zabývajících se zajímavými, mnohdy unikátními projekty. Zvláště v situaci, kdy firmy operují v dosud nepříliš rozšířeném, rychle se měnícím odvětví, se mohou shledat s nedostatečnou nabídkou typového softwaru (TASW), vhodného pro podporu jejich byznysu. Tvorbu softwaru na zakázku (IASW) si však firmy v jejich začátcích často nemohou finančně dovolit a ani takové řešení nemusí být vhodné, zejména pak v situaci, kdy firma začíná s obchodní činností ve skutečně neprobádaných vodách a veškeré obchodní procesy a z nich vyplývající softwarové požadavky se projeví až postupně, užíváním v praxi. Tato diplomová práce se v teorii zaměřuje na možnosti řešení takového problému, zejména z hlediska tvorby informačních systémů podniku a navazující architektury, a v praxi pak na případové studii sleduje uchopení tohoto problému v období růstu firmou Property Rentier s.r.o. (dále též PR), která se zabývá komplexní správou nemovitostí nabízených výhradně ke krátkodobým pronájmům, a to zejména prostřednictvím platformy Airbnb. PR v současnosti mimo jiné stojí před rozhodnutím, zda a kdy investovat do restrukturalizace IT architektury nebo zda zachovat stávající systém a pouze jej rozšiřovat. Cílem práce a jejím výstupem je shrnutí analýzy současného stavu procesů uvedené firmy a způsobu podpory těchto procesů pomocí IS/ICT, vyhodnocení a doporučení dalšího postupu v otázce restrukturalizace informačního systému podniku. Diplomová práce je určena především firmě PR a dále pak jako podklad pro začínající společnosti, který jim má usnadnit rozhodování v otázce tvorby, příp. nákupu informačního systému nebo jeho části.
Klíčová slova: obchodní proces; inkrementální programování; start-up; IT architektura; krátkodobý pronájem; typový SW; software na zakázku
Název práce: Creating a company and its information system
Autor(ka) práce: Pokorný, Jakub
Vedoucí práce: Stanovská, Iva
Oponenti práce: Huňáček, Tomáš
There are numerous emerging companies creating interesting and often unique projects in the 21st century. These companies frequently operate in a new, rapidly changing sector. These companies may face an insufficient supply of standardized information software, capable of supporting the business. On the contrary, an individual application software (made from scratch) might not be an option for the companies due to lack of finance to fund its development. Moreover, such SW may not be suitable for companies, especially in a situation when the company starts business activities in a new field, where all the business processes, hence the software requirements, emerge after many test runs and trials. In theory, this thesis focuses on possible solutions to this problem and in practice examines one specific software solution using an example of a property management company Property Rentier s.r.o. (hereinafter PR) which offers complex management services for recreational homes and short-term rental properties, especially using an Airbnb platform. PR has currently been confronted with a decision to make, whether or not to restructure its software solution and its architecture or keep its own and merely keep expanding it. The main goal of this thesis is to analyze and summarize the current processes of the selected company, describe how it is being supported by IT/ICT and, based on these findings, evaluate and recommend further measures regarding restructuring of the companys IT systems. The thesis output is meant for the PR company as well as for any start-up companies as a supportive material which should help ease its struggle making decisions about software development or its purchase.
Klíčová slova: IT architecture; standardized SW; individual application SW; short-term rentals; business process; start-up

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Kognitivní informatika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky