Název práce: Metoda pro porovnání pracnosti automatizovaného funkčního testování webových aplikací
Autor(ka) práce: Hron, Michal
Vedoucí práce: Doležel, Michal
Oponenti práce: Buchalcevová, Alena
V současnosti roste význam testování softwaru. Své ustálené místo má především běžné manuální testování. Čím dál tím větší podíl mají i automatizované testovací případy a to především v agilně řízených projektech, kdy je čas na otestování aplikace mezi jednotlivými iteracemi značně omezen. Tato práce se zaměřuje na měření a porovnání pracností, které jsou spojené s používáním nástrojů pro automatizované funkční testování uživatelského rozhraní webových aplikací. Práce za tímto účelem představuje metodu. Metoda definuje způsob, jak měřit pracnost při využívání jednotlivých automatizačních nástrojích. Metoda zároveň definuje způsob porovnání proběhlých měření pracnosti. Na základě tohoto porovnání je následně, na základě pracnosti, možné volit vhodné nástroje dle typu webové aplikace. Za tímto účelem metoda klasifikuje webové stránky. Metoda ale klasifikuje i nástroje. Předpokládají se totiž odlišné pracnosti především při používání nástrojů patřících do jiné kategorie. Na základě provedených měření pracností lze hledat i závislosti mezi pracností v nástrojích (případně druhy nástrojů) a druhy webových stránek. Metoda by měla být schopna, v případě vyššího počtu provedených měření a konzistentních výsledků, zbořit zaběhlé mýty typu: nejlepší nástroj je ten, se kterým pracuji já. Práce podává také přehled, jak vybrat (na základě pracnosti) vhodný nástroj. Proces výběru je jasně definován a je možné v případě potřeby, priority, na základě kterých se nástroj vybírá, hodnotit odlišně. Tato práce je koncipována jako volně rozšiřitelná o další nástroje pro automatizované funkční testování. Teoreticky lze metodu také rozšířit o další kategorii webových stránek či kategorii nástrojů. Metoda by v takovém případě potřebovala jen minimum změn.
Klíčová slova: porovnání nástrojů pro automatizované testování; nástroje pro testování webových aplikací; testování webových aplikací; automatizace testování; pracnost automatizace testování
Název práce: The method for comparing the labour intensity of automated functional testing of web applications
Autor(ka) práce: Hron, Michal
Vedoucí práce: Doležel, Michal
Oponenti práce: Buchalcevová, Alena
The importance of software testing is rising these days. Primarily manual testing has it´s stable place, but automated test cases are also more and more contributing, especially in agile controlled projects, where is the time for testing between single interactions very limited. This thesis is focused on measurement and comparison of labour intensity connected with using tools for automatic functional testing of user´s interface of web applications. For this purpose work introduces the method. This method defines way, how to measure a labour intensity in automated tools. Method also defines way to compare recent measurements of labour-intensity. Based on this comparison it is possible to choose suitable tools for partic-ular web application. For this purpose method classifies web pages, but also the tools. Different labour intensity is assumed mainly for using tools from another category. Based on done labor measurements it is possible to find dependences between labour intesity in tools (eventually tool types) and types of web pages. Method should be capable, in case of higher number of done measurements and consistent outcomes, of destroying old myths like: best tool is the one which I am using. This thesis gives also overview of how to choose the best tool. Process of selection is clearly defined and it is possible in case of need, priority, on which is selection based, to rate differently. This work is conceived as expendable freely with another tools for auto-mated functional testing. In theory it is also possible to extend this method with another web sites category or category of tools. In this case would method needed only minimum changes.
Klíčová slova: comparison of automated testing tools; web testing tools; web testing; test automation; labour intensity of test automation

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií