Vývoj a implementace sýstému pro testování databázových schémat

Název práce: Vývoj a implementace sýstému pro testování databázových schémat
Autor(ka) práce: Káňa, Jakub
Vedoucí práce: Palovská, Helena
Oponenti práce: Procházka, Ondřej
Diplomová práce se zabývá vývojem softwarového nástroje pro automatické testování schémat relačních databází. Vývoj softwaru je cílen na podporu databázových systémů Microsoft SQL Server a MySQL. V úvodu je předložena rešerše problematiky komparace databázových schémat pří vývoji softwaru ve vývojářských týmech a jsou zhodnoceny vybrané nástroje nabízené trhem. V další části je uveden výklad historie vývoje databázových modelů a popis komparovaných objektů vyskytujících se v relačních schématech. Jsou uvedeny specifika zmíněných databázových systémů a způsob poskytování meta-informací o uložených objektech. V praktické části se dostává prostoru deskripci vývoje, řešených problémů a jsou charakterizovány principy fungování vyvíjeného systému. Samostatná kapitola je věnována použitým technologiím. Přínosem této práce je návrh a praktická implementace softwarového nástroje, v prostředí reálné společnosti, který je schopen na základě SQL (DDL) skriptů automaticky vytvářet databázové objekty a porovnávat je dle předem definované logiky.
Klíčová slova: MySQL; MS SQL; databáze; systém; Git; správa verzí; porovnání; SQL; testování; vývoj; implementace; komparace; C#; objekt; schéma
Název práce: Development and implementation of a database schema testing system
Autor(ka) práce: Káňa, Jakub
Vedoucí práce: Palovská, Helena
Oponenti práce: Procházka, Ondřej
The thesis deals with development of software tool which is able to automatically test relational schemas. Software development is aimed at supporting database systems Microsoft SQL Server and Oracle MySQL. In the introduction is presented research papers of comparison of database schemas in a software development teams after that selected software tools offered by the market are evaluated. In the next part is introduced historical context of evolution of database models and there are described objects within the rela-tional schemas. It is discussed differences between mentioned database systems and ways of providing meta-information about database schema. In the implementation part is described development of testing tools, problems occurred during development are analyzed. One chapter is devoted to description of applied tech-nologies. Contribution of this work is application design and practical implementation in the envi-ronment of the real company which is capable to create database objects based on SQL (DDL) scripts and compare them with pre-defined logic.
Klíčová slova: system; testing; Git; version control; C#; MS SQL; database; DDL; MySQL; schema; SQL; development; comparison; object; implementation

Studijní program / obor: Aplikovaná informatika/Informační systémy a technologie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra informačních technologií