Mexický ilegální obchod v kontextu organizovaného zločinu

Název práce: Mexický ilegální obchod v kontextu organizovaného zločinu
Autor(ka) práce: Uvírová, Šárka
Vedoucí práce: Zamykalová, Miroslava
Oponenti práce: Gullová, Soňa
Diplomová práce se zaměřuje na velmi diskutované téma organizovaného zločinu v Mexiku a ilegální obchodní operace, které jsou skupinami organizovaného zločinu, denominovanými drogové kartely uskutečňovány. Text je rozdělen do dvou částí. Teoretická část zahrnuje definice, charakteristiky, trendy a problémy při řešení organizovaného zločinu a ilegálního obchodu. Praktická část se poté zaměřuje na konkrétní situaci v Mexiku (jednotlivé kartely, jejich aktivity, fungování, vliv a návrh řešení situace). Tato práce si klade za cíl analyzovat současnou situaci a fungování drogových kartelů v zemi prostřednictvím různých pohledů (typologie, aktivity, způsob a důvod vzniku) ve snaze zmapovat jejich působení a vliv a zároveň prokázat, že tyto skupiny skutečně naplňují celosvětovou představu o mezinárodním organizovaném zločinu. Dílčími cíli bude komparace fungování těchto skupin organizovaného zločinu a legálních podniků; zda, případně jakým způsobem tyto aktivity ovlivňují politické a ekonomické dění a jejich důsledky; na základě předchozích informací analyzovat klíčové problémy a v neposlední řadě navrhnout řešení v boji s tímto fenoménem.
Klíčová slova: organizovaný zločin; Mexiko; drogové kartely; ilegální obchod
Název práce: Mexican illegal trade in the context of organized crime
Autor(ka) práce: Uvírová, Šárka
Vedoucí práce: Zamykalová, Miroslava
Oponenti práce: Gullová, Soňa
This thesis focuses on the highly discussed topic of organized crime in Mexico and the illegal business operations carried out by Mexican groups of organized crime denominated drug cartels. The text is divided into two parts. The theoretical part includes definitions, characteristics and trends of organized crime and illegal trade and problems in dealing with this problem. The practical part then focuses on the specific situation in Mexico (cartels, their activities, functioning, influence and solution proposal). This paper aims to analyze the current situation and functioning of drug cartels in the country through different perspectives (typology, activities, way and cause of their origin) in order to map their impact and influence, while demonstrating that these groups fulfill the global concept of international organized crime. Partial targets will be the comparison of the functioning of these groups of organized crime and legal businesses; find out whether or not these activities affect political and economic development; based on the previous information analyze key issues and last, but not least to propose solutions to combat this phenomenon.
Klíčová slova: Illegal trade; Mexico; drug cartels; illicit trade; organized crime

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů