Příčiny významných příjmových nerovností v Nikaragui a možnosti řešení

Název práce: Příčiny významných příjmových nerovností v Nikaragui a možnosti řešení
Autor(ka) práce: Nguyen, My Hanh
Vedoucí práce: Sejkora, Jiří
Oponenti práce: Hasík, Gabriel
Práce se zabývá určením příčin významných příjmových nerovností v Nikaragui a možnými opatřeními, která by přispěla k jejich snížení. Příčiny byly nalezeny v existenci extraktivních institucí založených na nepotismu, jež dlouhodobě vedly k potlačování ekonomické nezávislosti větší části obyvatel. Protože mezi konkrétními příčinami byly mj. určeny relativně vysoké rozdíly mezi městem a venkovem, byl jako jedno z možných opatření navržen přesun části investic v rámci hospodářských politik do subsistenčního, především zemědělského sektoru. Dále se opatření týkala zvýšení dostupnosti vzdělání, zdravotnických služeb a v širším kontextu také institucionálních změn.
Klíčová slova: Nikaragua; příjmová nerovnost; rozvojová země; Latinská Amerika
Název práce: Causes of Significant Income Inequalities in Nicaragua and Possible Solutions
Autor(ka) práce: Nguyen, My Hanh
Vedoucí práce: Sejkora, Jiří
Oponenti práce: Hasík, Gabriel
The thesis examines the causes of significant income inequalities in Nicaragua and potential measures that could be taken to reduce them. The causes were found in the existence of extractive institutions based on nepotism, which led to the economic independence of broad mass of the population being suppressed in the long-term. Since there were found relatively sharp differences between urban and rural areas among the particular causes, it was suggested to transfer part of investments, in terms of economic policies, into the subsistence, mainly the agricultural sector. Further, were the measures related to broader access to education, health services and also to institutional changes in the long run.
Klíčová slova: income inequalities; Nicaragua; developing country; Latin America

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů