Měření výkonnosti vybraného podniku

Název práce: Měření výkonnosti vybraného podniku
Autor(ka) práce: Šimonová, Jana
Vedoucí práce: Kozáková, Petra
Oponenti práce: Hodulíková, Kateřina
Cílem této diplomové práce je na základě moderních metod měření výkonnosti podniku, analyzovat finanční stabilitu společnosti B:TECH, a.s. a porovnat výsledky s výstupy metod doposud aplikovanými ve společnosti a navrhnout konkrétní řešení zjištěných skutečností. K naplnění tohoto cíle jsou použity moderní ukazatele založené na bázi tvorby hodnoty. Jsou jimi ekonomická přidaná hodnota, RONA, CROGA, CFROI a DCF. Součástí práce je rovněž zhodnocení stávajícího systému měření výkonnosti ve společnosti a jeho konfrontace s výstupy moderních metod. Společnost v současnosti používá tradiční ukazatele měření výkonnosti založené na provozním výsledku hospodaření a obratu. Pro výběr nejvhodnějšího doplňku ke stávajícímu systému měření finanční výkonnosti byla provedena srovnávací analýza použitých ukazatelů. Jako nejvhodnější metoda se projevila ekonomická přidaná hodnota a RONA, které jsou v současném systému měření výkonnosti pro společnost nejvyužitelnější.
Klíčová slova: hodnota; ekonomická přidaná hodnota; DCF; CFROI; CROGA; vážené průměrné náklady; RONA; moderní ukazatele; srovnávací analýza; kapitál; finanční výkonnost
Název práce: Measuring the Performance of a selected Company
Autor(ka) práce: Šimonová, Jana
Vedoucí práce: Kozáková, Petra
Oponenti práce: Hodulíková, Kateřina
The goal of the Diploma thesis is to evaluate with using modern performance measuring tools financial stability of B:TECH company and compare the results with the results of the traditional methods used by the company and suggest a concrete solution of established facts. To achieve this aim are used modern performance measuring tools based on value creation. Among them, there are Economic Value Added, RONA, CROGA, CFROI and DCF. The part of submitted thesis is also evaluation of the current system of measuring the performance of the selected company and its comparison with results of modern methods. The Company is currently using the methods based on Earnings before Interest and Taxes and a turnover. To choose the most suitable measuring tool was designed a benchmark matrix of used measuring tools. The most suitable measuring tools are selected Economic Value Added and RONA, which are considered to be the most useful for current measuring the performance in the Company.
Klíčová slova: value; RONA; Economic Value Added; CROGA; modern measuring tools; capital; financial performance; Weighted Average Cost of Capital; DCF; benchmark matrix; CFROI

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu