Podpora inovací v USA prostřednictvím rizikového kapitálu

Název práce: Podpora inovácií v USA prostredníctvom rizikového kapitálu
Jazyk práce: Slovensky
Sillicon Valley a spoločnosti zoskupené okolo Massachutského technologického inštitútu sú známe ako svetové centrá aktivít investorov rizikového kapitálu. Práve tieto oblasti s množstvom start-upov a firiem podieľajúcich sa na výskume a vývoji sú dnes hodnotené ako územia s najvyššou koncentráciou inovácií na svete a spoločnosti ako Apple, Facebook, Microsoft či Google sídliace v Sillicon Valley, patria medzi najinovatívnejšie a najdôležitejšie spoločnosti generácie. Počínajuc Windowsom až cez FedEx, technológie zrodené v útrobach firiem financovaných rizikovým kapitálom, zmenili zásadným spôsobom náš svet. Cieľom mojej diplomovej práce je identifikovať vzťah medzi rizikovým kapitálom, inováciami a ekonomickou výkonnosťou na príklade USA. V prvej kapitole vymedzujem pojem rizikový kapitál, vysvetľujem ako prebieha proces investovania rizikového kapitálu, a ktoré subjekty sa ho zúčastňujú. V druhej kapitole hodnotím úlohu rizikového kapitálu v americkej ekonomike. Ďalej skúmam akým spôsobom prispieva rizikový kapitál k zakladaniu a rozvoju inovatívnych firiem. V tretej kapitole aplikujem závery výskumov na príklade konkrétnej americkej spoločnosti, ktorá spĺňa 2 podmienky a to, že je financovaná rizikovým kapitálom a má veľký inovačný potenciál. Na praktickom príklade tak overujem vzťah medzi rizikovým kapitálom, inováciami a ekonomickou výkonnosťou krajiny.
Klíčová slova: rizikový kapitál; USA; ekonomická výkonnosť; inovácie
Název práce: Podpora inovací v USA prostřednictvím rizikového kapitálu
Jazyk práce: Slovensky
Silicon Valley a společnosti seskupeny kolem Massachusettského technologického institutu jsou známé jako světové centra aktivit investorů rizikového kapitálu. Právě tyto oblasti s množstvím start-upů a firem podílejících se na výzkumu a vývoji jsou dnes hodnoceny jako území s nejvyšší koncentrací inovací na světě a společnosti jako Apple, Facebook, Microsoft či Google sídlící v Silicon Valley, patří mezi nejinovativnější a nejdůležitější společnosti generace. Počínaje z Windows až přes FedEx, technologie zrozené v útrobách firem financovaných rizikovým kapitálem, změnily zásadním způsobem náš svět. Cílem mé diplomové práce je identifikovat vztah mezi rizikovým kapitálem, inovacemi a ekonomickou výkonnosti na příkladu USA. V první kapitole vymezuje pojem rizikový kapitál, vysvětluji jak probíhá proces investování rizikového kapitálu, a které subjekty se tohoto procesu účastní. Ve druhé kapitole hodnotím úlohu rizikového kapitálu v americké ekonomice. Dále zkoumám jakým způsobem přispívá rizikový kapitál k zakládání a rozvoji inovativních firem. Ve třetí kapitole aplikuji závěry výzkumů na příkladu konkrétní americké společnosti, která splňuje 2 podmínky a to, že je financována rizikovým kapitálem a má velký inovační potenciál. Na praktickém příkladu tak ověřuji vztah mezi rizikovým kapitálem, inovacemi a ekonomickou výkonností země.
Klíčová slova: USA; rizikový kapitál; ekonomická výkonnost; inovace
Název práce: Financing innovative companies in USA through venture capital
Jazyk práce: Slovensky
Silicon Valley and companies grouped around MIT are known as world centres for investor activity for venture capital. These areas with many start-ups and companies participating on R&D are today ranked as regions with highest concentration of innovations in the world and companies such as Apple, Facebook, Microsoft or Google who are based in Silicon Valley, belong among the most innovative and most important companies of our generation. From Windows to FedEx, technologies created within the companies financed by venture capital, changed our world. The purpose of my diploma thesis is identify relationship between venture capital, innovations and economic productivity on example of USA. In first chapter I define the term venture capital, explain how the process of investing venture capital is happening, and which subjects are involved in the process. In second chapter I evaluate the role of venture capital in American economy. I´m also researching in what way venture capital is contributing with creation and development of innovatory companies. In third chapter I apply conclusions of my findings on an example of specific American company, which fulfills two conditions; it is financed by venture capital and has high innovation potential. On practical example I verify the relationship between venture capital, innovations and economic productivity of country.
Klíčová slova: USA; innovation; economic growth ; venture capital

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod