The Problems of PR Agencies

Vedoucí práce: Král, Petr
Oponenti práce: Zlatić, Marija
Jazyk práce: English
Public relations is a deliberate, planned and sustained effort to establish and strengthen mutual the understanding between an organization and its clients. Today, public relations is a full-value institute which is fundamental from both theoretical and practical perspectives. The aim of the current thesis is to investigate the existing issues and problems in the activities of PR agencies. Also, to outline the main problems which may exist in the practice of PR agencies and to investigate those problems in the practical activities of selected Eastern European and Czech companies, to draw conclusions on how the problems in the practice of Eastern European and Czech companies compare and differ and to provide recommendations for the analyzed companies to minimize the negative effects of those problems. Both parts of the topic were analyzed: theoretical part from literature gave the base for the practical interview with managers of selected companies, which provided a complex picture of the topic.
Klíčová slova: problems; PR Agency; PR
Název práce: The Problems of PR Agencies
Autor(ka) práce: Prytoliuk, Anna
Vedoucí práce: Král, Petr
Oponenti práce: Zlatić, Marija
Jazyk práce: English
PR je záměrné, plánované a trvalé úsilí o vytvoření a posílení vzájemného porozumění mezi organizací a jejími klienty. Dnes je PR plnohodnotným institutem, který je základem jak teoretických, tak praktických perspektiv. Cílem této práce je prozkoumat problémy v činnosti PR agentura zároveň objevit hlavní problémy, které mohou existovat v praxi PR agentur a zkoumat tyto problémy v praktických aktivitách vybraných východoevropských a českých firem, odvodit závěry o tom, jak se porovnávají problémy v praxi východoevropských a českých společností a poskytnout firmám doporučení k minimalizaci negativních dopadů těchto problémů. Oba problémy byly v této práci zanalyzované: teoretická část připravuje základ pro praktický rozhovor s manažery vybraných firem, které poskytly komplexní obraz o tématu.
Klíčová slova: problémy; PR agentura; PR

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business - Central European Business Realities
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodního podnikání